„Takové trhy v Břeclavi strašně postrádám. Vadí mi třeba, že se tady pěstuje tolik révy a člověk nekoupí domácí hrozen,“ postěžovala si Marta Kaňová z Břeclavi, kterou stánky v centru Břeclavi zaujaly. Jak dodala, trhy by přivítala i řada jejích známých.

„Zákazník chce čerstvé výrobky, třeba i ovoce a zeleninu, což tady dneska chybí. Taky se na to lidé ptají,“ poznamenal ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář. Někteří zvědavci si skutečně postěžovali. Pár stánků s masnými výrobky, medem či pivem je neuspokojilo.

„Osobně jsem zklamaný. Není tu žádná zelenina nebo nějaké zemědělské rostlinné produkty. V Břeclavi bývaly trhy, kde se dal sehnat veškerý sortiment – od sýrů po brambory. Dnes jsem tady chtěl sehnat třeba česnek, který bych si zasadil,“ svěřil se Petr Holešinský z Nejdku.

Podle ředitele Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromíra Musila je možné, že farmářské trhy napevno zakotví i v Břeclavi. V Brně před budovou krajské agentury ministerstva zemědělství už fungují. „Zatím hledáme nejvhodnější režim. Vypadá to na čtrnáctidenní cyklus, zřejmě pátky,“ uvedl s tím, že obyvatelé Brna si trhy nemohou vynachválit.

Jak říká ředitel břeclavské agrární komory, i jemu se ozývají prodejci z regionu, kteří pěstují ovoce a zeleninu. „Rádi by se takových akcí pravidelně zúčastňovali. Myslím, že to má budoucnost,“ poznamenal Sečkář.

Trh s ovocem, zeleninou a spoustou dalších produktů fungoval poblíž břeclavského náměstí zhruba před třiceti lety. Po převratu se trhovci znovu objevili, a to v rozlehlých budovách v areálu bývalého cukrovaru. Prodejců však postupně ubývalo, až se odtud vytratili úplně. „Tržnice byla dost zastrčená. Mnoho lidí o ní nevědělo. Chce to trhy na viditelném místě. Třeba tady je to dobré,“ přidala ve středu před kulturním domem svůj názor starší žena z Břeclavi.

Pokud by se podařilo s městem dohodnout na vhodných prostorách pro stálou tržnici, podle Sečkáře by byl zájem ze strany prodávajících i kupujících.

„Byl bych toho velkým příznivcem. Jsem však skeptik. Když město oslovilo lidi s výzvou, došlo osmdesát návrhů, kde by mohly trhy být. Nedorazila ale ani jedna nabídka, že by tam někdo prodával,“ vysvětlil břeclavský starosta Dymo Piškula. Farmářské trhy podle něj dávají městu příjemný charakter. „Je třeba udělat i opatření, aby prodejci byli nějak motivovaní a rozběhlo se to,“ podotkl.