Zajdu si pro sýry, vajíčka, zeleninu a ochucený med. Takový byl můj plán při cestě na obnovené farmářské trhy, které se teď budou pátek co pátek konat před Kulturním domem Delta v Břeclavi. Už z dálky slyším ruch. Jak vidím, už od rána se u pětadvaceti stánků tvoří fronty. Tedy hlavně u sýrů a uzenin.

Hned se stavím do fronty na sýr. Přede mnou je několik lidí a jedna z žen zrovna vytáhla z peněženky několik stokorun. Takže čekám dál, výběr je opravdu velký. „Na trhy mě přilákaly hlavně přírodní produkty. Některé speciality totiž neseženu ani v supermarketu. Třeba sýry nebo květiny na zahradu,“ usmívá se Naďa Zbořilová, která znovuobnovení trhů ve městě vítá s nadšením. Rozhodně prý bude chodit pravidelně, ráda podpoří malé podnikatele.

Jen trocha salátu

Od sýrů jdu dál, cítím vůni koření, ochutnala jsem med, u klobásků je opět plno. Marně ale hledám ovoce a zeleninu. A nejsem jediná. „Přišel jsem pro zeleninu, jenže ji nikde nevidím. Chtěli jsme si koupit kedlubny. Narazili jsme jen na pár hlávek salátu. Takže doufám, že časem tady najdu i takovéto zboží,“ stěžuje si například Jaroslav Polách.

Špatnou situaci s ovocem i zeleninou, která by byla od místních pěstitelů, potvrzuje i Zdeněk Urban ze společnosti, která vlastní Kulturní dům Delta a také prostranství, kde se farmářské trhy konají.

„Předpokládám, že na dalších trzích už zelenina o ovoce budou. Je s tím problém, na zahrádkách ještě moc výpěstků není, a pokud lidé chtějí opravdu domácí produkty, musí zkrátka počkat. Je to sezonní zboží,“ přiznává malý nedostatek Urban. Zájem lidí jej velice překvapil. Záleží prý hodně právě na nich, zda prodejce podpoří a oni budou mít zájem přijet i příště.

Netají se ani tím, že pokud by měli lidé opravdu velký zájem právě o zeleninu, mohli by ji nakoupit pořadatelé z velkoobchodů, které ji skupují na jihu Moravy. „Žádný z velkopěstitelů zeleniny, jež jsem oslovil, neprojevil zájem. Dodají, to ano, nechtějí ale prodávat,“ popisuje.

Kontrola z města

Na nákupech také potkávám hned několik zástupců města. To totiž trhy podpořilo alespoň několika stánky, které pořadatelům radnice bezplatně zapůjčila. Mnozí také neodolali a něco koupili.

„Musím říct, že jsem příjemně překvapený. Měl jsem obavy. Je tady celkem početné zastoupení prodejců. Doufám, že to vydrží i nadále a podaří se vytvořit nová tradice,“ říká tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Spokojení jsou i trhovci. Někteří přijeli díky kontaktům pořadatelů třeba až od Zlína nebo Kroměříže, několik jich je však i Břeclavska. „Je dobře, že se Břeclav rozhodla. Musím říct, že zájem o zboží je, už jsem vydělala alespoň na poplatek pořadatelům. Myslela jsem si, že to bude horší,“ přiznává Anna Bartošová z Lanžhota. Nabídnout přijela oleje, které vyrábí její syn.