Starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS) mluví 
o snaze srovnání pravidel. To podle něj u diskuze s obyvateli chybí. „Někteří řečníci hovoří, zamotávají se, nemá to žádný mantinel. Aby pak zastupitelé nemuseli vystoupit 
a nepopulárně navrhnout ukončení diskuze, chtěli jsme tomu dát jednoduchý nástroj. O žádný náhubkový zákon nešlo, to je populistická interpretace," sdělil Koštial.

Mezi nejvýraznější kritiky změny patří například opoziční zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). Podle něj by jednací řád zbytečně nabobtnal. „Předpisy by měly zůstat co nejjednodušší a měnit se až v okamžiku, kdy nefungují. 
U nás jsem žádné problémy nepozoroval. Omezení pro obyvatele vnímám negativně. Byla by to chyba," je přesvědčený Jedlička.

Ten tvrdí, že diskuze obyvatel neformálně omezená byla. Přistupovalo se k ní však shovívavě. „Na rozdíl třeba od krajského zastupitelstva, kde řečníky po časovém úseku vypnou. To se u nás nedělo," poznamenal Jedlička.

Bez omezení pro diskuzi 
s lidmi funguje zasedání zastupitelstva také v Hustopečích. Naopak v Břeclavi se časy snaží dodržovat. Třikrát tři minuty mnohdy většinou využívá Karel Ertl. Ačkoliv by někdy potřeboval ještě větší prostor, alespoň částečné omezení je podle něj prospěšné. „Je to v pořádku. Jsou totiž lidé, kteří mluví, neví o čem, ale mluví neustále. Nepříjemné je, když pak třeba starosta musí někoho takzvaně ustřihnout. Časový úsek tohle vyřeší," reagoval Ertl.

Břeclavští se pro regulaci rozhodli před třemi lety. Mluvčí tamní radnice Jiří Holobrádek to zdůvodňuje především prevencí. „Aby se diskuze neúměrně nenatahovaly a aby se vyloučila možnost případných obstrukcí, jaké bohužel čas od času vídáme v českém parlamentu," vzkázal Holobrádek.

Mikulovští se už do změn pouštět nechtějí. „Téma necháme spát. Chtěli jsme nastavit pouze technické pravidlo. V minulosti se nám totiž stalo, že jednání zastupitelstva trvalo dvě hodiny a následně jeden obyvatel další dvě hodiny diskutoval. Nikam to nevedlo," oznámil starosta.

Současně odmítl, že by v Mikulově existoval člověk, který by ho požádal o vysvětlení čehokoliv a nedočkal se.

Obyvatelé mají možnost říct svůj názor také při jednání o jednotlivě projednávaných bodech.