Je to jedna z rarit Slovácka. Od roku 2005 je na seznamu Unesco. A letos jej čeká mezinárodní soutěž. Řeč je o verbuňku. Typickém skočném tanci, který je pouze mužskou záležitostí.

„O verbuňku existují zápisy i z jiných oblastí střední Evropy. V současnosti víme, že se tančí na Slovensku a v Maďarsku. Proto jsme se rozhodli uspořádat mistrovství mezi těmito třemi státy,“ přiblížil chystanou novinku Jaroslav Švach z Old Stars Břeclav.

Premiéra v Břeclavi

Premiérové Mistrovství střední Evropy bude letos hostit město Břeclav, a to v říjnu. Přípravy si vzal na starosti folklorní soubor Old Stars Břeclav. „V těchto dnech dokončujeme projekt, který do konce února musíme předložit ke schválení,“ sdělil Švach.

Pro mezinárodní soutěž chtějí organizátoři získat peníze z evropských dotací, konkrétně z Visegrádského fondu. Pomoci by měl i Jihomoravský kraj a město Břeclav. „Od města i kraje máme peníze již slíbené,“ tvrdil Švach.

Verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. „Badatelé jej popsali již v polovině devatenáctého století. Podle historických pramenů se tímto tancem loučili odvedenci před odchodem na vojnu,“ vylíčila ředitelka Městského muzea a galerie v Břeclavi Alena Káňová.

Později se verbuňk začal tančit i při jiných příležitostech a zformoval se do dnešní podoby. Na Slovácku se s ním setkáme v sedmi podregionech. Na Slovensku se verbuňk tančí, i když okrajově, na lidových zábavách a ve folklorních souborech. V Maďarsku ho obnovili ve druhé polovině minulého století.

„Slovenský verbuňk je velmi podobný tomu našemu. Maďarský je trochu odlišný. Chlapci při něm také skáčí, ale charakter je jiný,“ přiblížil zkušený folklorista.

S rozdílností mezi tanci si bude muset na mistrovství poradit hlavně porota. „I slovácké verbuňky jsou každý jiný. Ale porotci je znají,“ doplnil.

Ucelenou publikaci o verbuňku ve střední Evropě zatím podle Švacha nikdo nesepsal. „Srovnává je snad jen maďarský etnograf Ernö Pesovár,“ přemýšlel.

Popela by přemýšlel

Porotcům by měly pomoci zkoušky, které je na mezinárodní soutěž připraví. Na mistrovství pak zasednou v porotě dva hodnotící komisaři z každého státu. Předsedat jim bude domácí porotce z pořádající země. „Jak ohodnotit verbíře se poradí,“ nastínil Švach. Jak dodal, každý stát si na mistrovství v Břeclavi nominuje pět tanečníků.

Jedním ze zástupců České republiky může být i sedmadvacetiletý medik Stanislav Popela z Perné. Má za sebou totiž řadu úspěchů na různých tanečních soutěžích. A honosí se i titulem Král slováckého verbuňku 2011.

„Mistrovství se mi líbí v tom, že se lidé alespoň dozví, jaké jiné tradice a zvyky existují,“ nechal se slyšet Popela. Pokud přijde nabídka na reprezentování vlasti ve verbuňku, bude o ní uvažovat.