Hasič, šéf republikové dopravní policie nebo rodák zOstravy. Itakoví lidé se po letošních komunálních volbách dostali do vedení měst a obcí na Břeclavsku.

„Narodil jsem se vOstravě, do Vrbice jsem se přiženil. Žiji tady sedm let. Vrbice je moje srdeční záležitost. Známí mě obviňují, že jsem si nejdříve vybral lokalitu a až poté partnerku,“ smál se vrbický starosta Tomáš Bílek stím, že na Břeclavsku nebývá moc zvykem, aby mezi sebe obyvatelé obcí pouštěli někoho zvenčí.

Je jedním ztřiadvaceti nově zvolených starostů vbřeclavském regionu. Ze sedmdesátky měst a obcí. Všesti znich naopak ještě na nové vedení čekají. Kvůli žalobám, odložené volbě nebo rozpadnutí zastupitelstva vDobrémPoli.

Bílek ve Vrbici drží ještě jedno prvenství. „Jsem historicky nejmladším starostou. Žádného mladšího přede mnou obec neměla,“ ví dvaatřicetiletý vinař, který bere novou pozici jakovýzvu.

VLednici by si měli dávat pozor především neukáznění řidiči. Místostarostou obce se totiž stal šéf republikové dopravní policie Leoš Tržil. Ztoho, jak skloubit náročnou práci vPraze sneuvolněnou funkcí, však strachnemá.

„Myslím si, že je řada věcí, které se dají zvládnout ina dálku. Ařada těch, které se dají dělat při zaměstnání, které mám. Kdybych měl obavu, že bych to nezvládl, tak bych do toho ani nešel,“ nechal se slyšet Tržil, který je rád, že vdomovské obciuspěl.

Starosta by měl být ten, na kterého by se lidé mohli obrátit, trápí–li je nějaký problém. VBrumovicích to platí dvojnásob. Tamější nový starosta Antonín Košulič kandidoval za Nezávislé brumovické hasiče a sám je jedním znich.

„Já už jsem tak trošku odrostlým dorostencem. Uhasičů jsou mnohem mladší kluci,“ smál se Košulič a dodal, že se hasiče jako starosta bude snažit podporovat. „To neznamená, že bych je nějak protěžoval. Budu ale pracovat na dokončení plánu oprav hasičské zbrojnice,“ uvedl brumovický starosta, jenž je vkomunální politice činný už devětlet.

Němčičské zastupitelstvo snadsázkou téměř ovládl rod Stávků. Zdevíti členů se pyšní tímto příjmením hned čtyři. „Jsme velká rodina. Tatínek byl zdevíti dětí a maminka ze šesti. Krodině patří ještě místostarostka Eliška Kopřivová,“ vyjmenoval zastupitel Jaroslav Stávek. Obavy, že by členové rodiny sdíleli istejné názory, ale rozhodněnemá.

Posty šestnácti ze sedmdesáti starostů obsadily na Břeclavsku ženy. Ladenská starostka Renáta Priesterrathová by jich však přivítala ještě více. „Bylo by rozumné, kdyby to bylo alespoň půl na půl. To proto, že si myslím, že se ženy umějí lépe domluvit. Chlapi místo toho, aby obrušovali hrany, tak tasí meče. Unás do zastupitelstva přibyla jedna žena, což kvituji spovděkem,“ usmívalase.

Převahu se ženám podařilo získat vradě obce Pasohlávky. „Jsou na nás, dva chlapy, hned tři. Myslím si, že ženy přinesou do vedení obce nadhled. Strach tedy nemám, vnímám to spíše jako výhodu. Ale určitě nás hned zaúkolují,“ má jasno staronový pasohlávecký starosta TomášIngr.

Složení všech radnic najdete vsobotním Břeclavskémdeníku