Tento druh žije v zemědělské krajině, městských zahradách či parcích. „Kvůli extrémně citlivé pokožce a vazbě na zemědělskou krajinu jsou právě ropuchy zelené hodně ohrožené používáním pesticidů a chemie obecně v zemědělství," přiblížil Kmet.

Na jaře vyhledávají ropuchy menší prohřáté nádrže, kde se rozmnožují a malé žáby se potom rozlézají zpět do krajiny. „V tomto roce byl zpětný tah ropuchy zelené i ropuchy obecné obzvláště silný a jejich populace v okolí Mikulova nebo Sedlece se po hubených letech konečně výrazně posílily," uvedl vedoucí správy pálavské chráněné krajinné oblasti.

Pokud se obojživelníci usídlí někde, kde je lidé mít nechtějí, stačí je podle Kmeta vzít do kbelíku a zavézt k nejbližšímu rybníku nebo potoku.

Cyril Podolský.
Animátor Krysáků chystá nový příběh. Bude se v něm mluvit brněnským hantecem

Kvůli podobným případům lidé správcům volají zhruba jednou měsíčně. „Jednou jsme měli telefonát z Perné, kde se v hospodářském stavení za obytným domem daleko od nejbližšího potoka objevil bobr evropský. Zřejmě to byl mladý jedinec, co hledal nové teritorium. Odchytili jsme ho a zavezli k Dyji,“ zmínil Kmet.

Za správný považuje telefonát odborníkům třeba Břeclavan Roman Figura. „Na jihu Moravy se vyskytuje mnoho ohrožených druhů a lidé se od pracovníků ochrany přírody mohou přímo dozvědět, jací hosté jejich domovy navštívili,“ řekl.

Většinou lidé požádají o pomoc kvůli netopýrům nebo nevhodně uhnízděným ptákům. „Občas se jedná o užovku, kterou si lidé spletou se zmijí," porovnal Kmet.