Břeclavanka Veronika Kostihová odpad třídí, jak říká, automaticky; z přesvědčení, bez ohledu na výši poplatku. Přesto i ona poznamenala: „Bylo by dobré, kdyby ve městě fungovalo něco, díky čemuž by se při třídění dalo ušetřit."

Vedení Břeclavi od letošního roku zvýšilo poplatek za svoz odpadu ze 480 korun na 600. Stejnou částku platí například také lidé v Mikulově, kde však funguje právě to, co popisovala žena z okresního města. Díky píli při třídění mohou Mikulovští výrazně ušetřit. V Břeclavi to neplatí.

Tamní starosta Pavel Dominik (Pro Region) byl z možnosti překvapený. „Přiznám se, že to slyším poprvé. Netuším, jak to funguje. Mikulovského starosty se na to zeptám. Uniká mi, jak konkrétní člověk prokáže, že třídil 
a jak moc," uvedl Dominik 
v rozhovoru pro Břeclavský deník Rovnost.

Ve zkratce. Lidé v Mikulově a okolních obcích se registrují ve speciálním systému a získávají nádoby opatřené čipy 
s číselným kódem, který se při výsypu načte a uloží do databáze. Tím vznikne informace, kolik, která domácnost odevzdala odpadů.

Mikulovští se pro cestu motivačního třídění rozhodli před lety. Nelitují. Zcela hotovo ale ještě nemají. „Stále to ladíme," potvrdil starosta Rostislav Koštial (ODS).

Ten upozornil, že zavedení „šetřící možnosti" je složité a zdlouhavé. „Přes naši společnost STKO (odpadová firma vlastněná městem a obcemi – pozn. red.) jsme vstoupili do vztahu s vývojářem, který se tvorbou systému zabývá od studentských let. Tři roky jsme to zkoušeli zavést na Mikulovsko a sbírali zkušenosti. Nyní nám systém umožňuje individuálně a adresně vypočítat slevu," oznámil Koštial.

Nejpoctivější uleví peněženkám až o 420 korun.

Břeclav však funguje v jiných podmínkách. Na rozdíl od města pod pálavou má svázanější ruce, kdy za svoz platí paušální sumu. Kupuje si službu od soukromé firmy. Na Mikulovsku fungují zjednodušeně řečeno sami pro sebe. S motivací zaměřenou na peněženky pracují také ve Vranovicích.

Pro břeclavské vedení jde 
i přes rozdílné situace o zajímavou možnost. „Uvažovat 
o tom můžeme, ale propracovat se k tomu fyzicky u nás bude dlouhým procesem," je si už nyní jistý Dominik.


V okresním městě zdražili poplatek za vyvážení popelnic po osmi letech. Méně zaplatí děti do šesti let a penzisté, kteří překročili pětašedesátku. „Příjemné to není, ale zase tak strašné také ne," zmínila Břeclavanka Kostihová.

Vedení radnice se pro zvýšení rozhodlo kvůli chybějícím příjmům v městské kase. Nyní do ní získají kolem tří milionů korun. Minulý poplatek pokrýval skutečné náklady asi z poloviny.