„Lidé jsou štědří. V řadě obcí, kde už jsou rozpečetěné pokladničky a spočítané výtěžky, koledníci vybrali víc peněz než loni,“ poznamenala koordinátorka Tříkrálové sbírky Hana Jagošová z Oblastní charity Břeclav.

V některých obcích už mají koledníci po práci. Například v Lanžhotě či Šitbořicích, kde tradičně vybrali od lidí velmi slušné sumy. V Lanžhotě jednadevadesát tisíc korun a v Šitbořicích bezmála osmdesát tisíc.

Množství peněz, které vyberou, samozřejmě závisí hlavně na počtu dětí, které jsou ochotné navléknout na sebe kostýmy Kašpara, Melichara a Baltazara, a obejít co možná nejvíc domů.

Přehled o peněžních darech v jednotlivých obcích Charita neustále aktualizuje na svých webových stránkách. V úterý byly sečteny peníze z pokladniček v patnácti z celkem osmapadesáti obcí na Břeclavsku, kam letos Tři králové naplánovali výpravu. Na účtu je zatím přes šest set tisíc korun. Loni koledníci na Břeclavsku vybrali zhruba 1,66 milionu korun.

Výtěžek sbírky použije Charita stejně jako v loňském roce na nejrůznější projekty. Peníze jí pomohou například v oblasti pečovatelské služby, na provoz domu svaté Agáty pro matky s dětmi či Azylovém domě.