„Včera zástupci Oblastní charity Břeclav a městského úřadu počítali, kolik lidé v Břeclavi přispěli. V břeclavských ulicích koledníci z Charvatčánku, Břeclavánku či skautů, ale i další dobrovolníci, co s radostí pomáhali, vysbírali sto padesát tisíc pět set šedesát sedm korun," vyčíslila výnos letošní sbírky ve městě Jana Studýnková z Oblastní charity Břeclav, která sbírku zastřešuje.

Podle Studýnkové je to o necelých dvacet tisíc korun více než loni. „To jsme opravdu nečekali. Dost velký výtěžek byl v Charvátské Nové Vsi, ale i Staré Břeclavi či Poštorné," řekla pracovnice charity.

Zbývá dvanáct obcí

Na Břeclavsku v celkem sedmdesáti obcích chodilo v minulých dvou týdnech s pokladničkami na 450 skupin koledníků. Dostali se i tam, kde to dříve nebylo zvykem. To se týká například obcí jako Horní Věstonice nebo Horní Bojanovice, kde bývala jen pokladnička na obecním úřadě.

„Zatím to není všechno sečteno, zbývá dvanáct měst či obcí. Je toho opravdu hodně, tak doufám, že všechno spočítané budeme mít tento pátek," sdělila Studýnková.

Dalším městem, kde se po Břeclavi vysbíralo nejvíce peněz, jsou Velké Bílovice. Tam se vybralo přes 114 tisíc korun. Hned v závěsu na třetím místě je Lanžhot, kde koledníci do pokladniček nasbírali více než 91 tisíc korun.

„Zatím je tedy na kontě břeclavské charity více než jeden milion devět set tisíc korun," shrnula včera Studýnková s tím, že peníze použijí například na opravu Domova svaté Agáty v Poštorné či azylový dům.