Skleničku, která představuje veselého smějícího se vinaře, sem nechali umístit členové neoveského spolku Vinaříček. Stylově tak odstartovali vstup do letošní turistické sezony. „Plastiku tvořil během zimních večerů můj taťka, kterému se už stýskalo po návštěvnících v našich vinařských uličkách Výmol a Zátiší. O návrh se postarala už před devíti lety má umělkyně Terezie Tomanová. Právě tehdy totiž spolek Vinaříček vznikal. Tančící skleničku má i v logu,“ popsala předsedkyně spolku Ivana Fic Tomanová.

Obří sklenička se líbí i Kateřině Řezníčkové, která do Moravské Nové Vsi jezdí za kamarádkou. „Přiznám se, že logo Vinaříčka jsem ještě nezahlédla. Ovšem teď už si ho budu, díky plastice, určitě pamatovat. A jistě nebudu sama,“ okomentovala žena.

Vinaříček, který spojuje šest rodin vinařů a ubytovatelů, se snaží o rozšíření povědomí o moravském víně, o obohacení vinařské turistiky i komorní zábavné akce. Tu nejbližší si členové spolku připravili už na sobotu 19. června. „Konat se bude akce s názvem Moravská v růžovém. Vítáni jsou všichni v růžovém oblečení, ale mohou přijít odění i jinak,“ usmívala se Fic Tomanová.

Akce bývá obvykle již v dubnu. Ovšem letos ji zbrzdil koronavirus. „Následkem covidu jsme i my zaznamenali velký propad v prodeji vína. Lidé byli zvyklí k nám jezdit a my jsme je vždy rádi přivítali. Snažíme se dělat vše proto, aby u nás byli spokojení a cítili se dobře. Už se na ně opět moc těšíme,“ poznamenala vinařka.

I letos chystají členové spolku takzvané Léto s Vinaříčkem. „Ve sklepních uličkách každý víkend někdo z nás drží službu. Lidé k nám mohou zavítat vždy od pěti do devíti hodin do večera. Když se zdrží, vyhánět je nebudeme,“ podotkla s úsměvem Fic Tomanová.