„Vlajku na radnici vyvěsíme i letos. Myslím si, že jde o začínající tradici, kterou bychom rádi podporovali. Uctění věrozvěstů Cyrila a Metoděje takovýmto způsobem však není z naší strany žádným pokusem o separatismus, nebo dokonce snahou o nacionalismus,“ nechal se slyšet mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Ten také prozradil, že považuje vyvěšení žluto – červené vlajky s orlicí v modrém poli za důležité. „Jde nám o připomínku moravanství a našich kořenů. Respektujeme naše státní uspořádání, to s tím nemá vůbec nic společného,“ oddělil od sebe starosta dvě zcela nesourodé věci.

Vyvěšení moravské vlajky má podle jeho vyjádření souvislost s regionalismem, který turisty hojně navštěvovaný Mikulov vyzdvihuje. „Na jižní Moravě máme lidem co nabízet. Například krajové speciality, na které můžeme být hrdí. No a stejně tak také na veřejné přihlášení se k moravanství,“ domnívá se Koštial.

Kromě Mikulova si bude vítr pohrávat s moravskou vlajkou na dalších dvanácti obecních či městských stožárech v okrese. A to v Bořeticích nad Kraví horou, Bulharech, Krumvíři, Pasohlávkách, Břeclavi, Valticích, Lednici, Velkých Bílovicích, Pohořelicích, Přibicích, Morkůvkách nebo i Kobylí.

„Nevidíme důvod, proč by u nás vlajka neměla vlát. Bude. Je zkrátka naše. Cítíme se jako Moravané a tak si myslím, že by mělo být naší morální povinností na stožáry vlajku vyvěsit. Je pravda, že každý na to může mít jiný názor, ale já to považuji skutečně za důležité,“ podělil se o svoje myšlenky krumvířský starosta Jaroslav Komosný.

Již tradičně budou moci žluto – červenou vlajku s orlicí v modrém poli obdivovat také obyvatelé Břeclavi. Na tradici, kterou zavedlo bývalé vedení tamní radnice v čele s Dymo Piškulou, hodlá navázat také současné osazenstvo.

„K akci pořádané Moravskou národní obcí jsme se rozhodli připojit. Vlastně ani nevidíme důvod, proč by tomu tak být nemělo. V této tradici rozhodně pokračovat chceme,“ ubezpečil tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Stejně tak se k akci připojí v Bořeticích také Kravihorští. „O těchto svátečních dnech vlaje moravská vlajka nad Kraví horou pravidelně. Naši vinaři byli vždy Moravané a hrdě se k tomu hlásí už 650 let. Naši prapředkové tady žili, pracovali a umírali jako příslušníci oblasti patřící vždy k Moravě,“ řekl prezident kravihorské republiky na furt Václav Petrásek.