Upravení náplně práce městských strážníků, navýšení jejich počtu, zvýšení bezpečnosti ve městě, pomoc mladým rodinám s bydlením nebo například výstavba obchvatu. To jsou některé z trumfů, s nimiž vstupují politická uskupení kandidující v komunálních volbách v Břeclavi do boje o křesla na radnici. O tom, kandidáti kterých uskupení je nakonec obsadí, rozhodnou voliči svými hlasy už za tři dny.

V ulicích bez obav

„Našimi hlavními cíli jsou zvýšení a zdokonalení bezpečnosti v ulicích. A to především v problémovějších lokalitách, jakými je park u nádraží a okolí Shopping centra. Především v podvečerních a večerních hodinách se tam totiž lidé necítí bezpečně,“ shrnul například lídr Pro Regionu Zdeněk Petr.

Jak dodal, nové vedení radnice bude muset posílit městskou policii a upravit její náplň práce. „Měli bychom specifikovat, co mají policisté vlastně dělat,“ uvedl Petr, který by se také chtěl snažit získat pro Břeclav peníze spoluprací s krajem a státem.Stejným problémem, tedy bezpečností, by se v případě úspěchu ODS v komunálních volbách v Břeclavi zabývala i její jednička Aleš Nešpor.

„Rád bych udělal pořádek v břeclavských ulicích. Začal bych řešit romskou otázku, před kterou si myslím, že stávající radnice strká hlavu do písku. Poslední kauza mlácení nevinného člověka Romy před kulturním domem je toho jasným důkazem,“ nebral si Nešpor servítky.

Podle jeho slov ani dvakrát více městských policistů problémy s nepřizpůsobivými obyvateli města nevyřeší. „Do práce bych zapojil profesionální složky, které se nebudou bát, budou mít pravomoci a psychické i fyzické schopnosti proti těmto lidem zasáhnout. Mým cílem je, abychom za čtyři roky z Břeclavi udělali bezpečné město, v němž se nebudeme bát vyjít na ulici a poslat děti do školy,“ poznamenal.

Ulehčit dopravě

Oldřich Ryšavý, který vede kandidátku ČSSD, by svoji pozornost naopak soustředil na vyřešení problému s hustou dopravou ve městě.„Zásadní věcí je bezesporu obchvat. Na novou radnici, ať už bude složená z kohokoli, čeká usilovné snažení. Má půl roku na to, aby zahájila opět výkup pozemků k jeho výstavbě. A aby na konci volebního období dostala projekt do takové fáze, že by se mohla zahájit stavba,“ vyzdvihl.

„Měli bychom hledat cesty jak na ministerstvo dopravy, tak na Jihomoravský kraj a Fond dopravní infrastruktury. A to tak, abychom obchvat Břeclavi znovu dostali do hry,“ myslí si Ryšavý.

Rovněž lídra kandidátky Perspektiva pro Břeclav Pavla Roučka tíží kromě nebezpečných právě i velký počet aut ve městě. „Obchvat je důležitý. Protože ale jeho výstavba výrazně překračuje možnosti města, co se peněz týče, je potřeba diskutovat s Prahou a krajem. A to tak, aby se také pro ně stal obchvat Břeclavi prioritou. Stávající starosta s nimi v tomto moc nekomunikoval,“ vyjádřil se.

S tím se ztotožňuje také Miloš Petrů z KDU–ČSL. „Měli bychom se podívat na to, proč ještě výstavba obchvatu nezačala. A potom se zabývat kroky, které by jeho budování urychlily. Jednat by měla politická uskupení jak na úrovni města, tak i vlády a centrálních úřadů,“ souhlasila lidovecká jednička.

Dopravní situace je nejvíce diskutovaným tématem i podle lídra Strany Práv Občanů – Zemanovci Miloslava Šaleho. „Silnice mezi Břeclaví a Poštornou je věcí, kterou bychom mohli vyřešit hned. Na to nemusíme čekat několik volebních období. Důležité je nehledat důvody, proč to nejde, ale udělat vše pro to, aby to šlo,“ argumentoval.

Pomoc s bydlením

Leopold Levák, který kandiduje na starostu za KSČM, zase vidí jako důležitou podporu mladých lidí a jejich bydlení. „Slíbili jsme vyřešit problematiku s bydlením mladých lidí a rodin. V tom také hodláme pokračovat. Nabídka na trhu není v Břeclavi až tak vysoká a navíc jsou ceny za byty nepřijatelné. Rádi bychom mladým pomohli tak, aby se nemuseli moc zadlužovat,“ vysvětlil Levák s tím, že peníze by se jistě v městské kase našly.

„Rádi bychom řešili konkrétní věci, které obyvatele prokazatelně trápí. Ať už je to doprava nebo bezpečnost ve městě. To jsou podle mě věci, na které není potřeba nějak zvlášť čerpat peníze. Ty v městském rozpočtu určitě jsou,“ domnívá se zase jednička TOP 09 Patricie Hanušová.

Jana Kramářová z Občanského fóra Břeclav sází na důležitou roli spolupráce stran, které v komunálních volbách uspějí. „Strany mají podobné programy. Důležité je, aby byly schopné domluvit se na prioritách a spojit síly ve prospěch obyvatel,“ věří ve zdravý rozum všech.