Břeclav se stala prvním místem, na němž Tržil, jenž je bývalým místostarostou Lednice, představil kampaň nazvanou Hledáme posily. „Potřebujeme mezi sebou mladé lidi. Do našich řad hledáme jak ty, co umí s počítačem, tak ty, co se vyznají v dopravních prostředcích. V budoucnu chceme také rozšiřovat odbor, který se zabývá zbraněmi. Nechci po nikom, aby se hned hlásil. Jsem tady proto, abych představil naši práci a vy jste o ní popřemýšleli," řekl desítkám studentů čtvrtých ročníků Tržil, který na břeclavské průmyslové škole studoval.

S nápadem na více uniforem v ulicích souhlasí například starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka. „Rozhodně akci podporuji a zamlouvá se mi. Více policistů je potřeba. Nejen na Břeclavsku," zmínil Procházka.

V současné době pracuje 
u jihomoravské policie téměř tři a půl tisíce lidí. „Do konce roku bychom jejich řady rádi rozšířili o desítky dalších nových policistek a policistů, kteří mají zájem o tuto zodpovědnou a smysluplnou práci," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

A pokračovala. „Hledáme nové kolegy, kteří by se chtěli podílet na zlepšování bezpečnostní situace a veřejného pořádku, dohlížet na bezpečnost na silnicích, bojovat proti kriminalitě a neustále prohlubovat svoje znalosti a kvalifikaci," doplnila Vedrová.

V současné době platí poměr, že na jednoho policistu připadá 336 obyvatel. „Přesto je policie největší bezpečnostní složkou v zemi," uvedla vedoucí personálního odboru policie Jihomoravského kraje Lenka Jenková.

Ta studenty seznámila se všemi útvary, do nichž mohou nastoupit. „Přijímací řízení má hned několik částí. Není to jenom pohovor. Následují psychologické testy a také testy fyzické zdatnosti, zdravotní prohlídka, pohovor s psychologem a také audiotesty," vyjmenovala nezbytné podmínky Jenková.

Právě na audiotestech podle ní hodně lidí takzvaně vyhoří. „Je to především tím, že mladí hodně poslouchají hudbu ve sluchátkách a sluch se jim horší. Na některé méně výrazné zvuky reagují pomaleji nebo vůbec," hledala možné příčiny žena.

Policisté také musí projít náborovým kempem. „Je fyzicky hodně náročný. Celou dobu jsou účastníci pod dohledem komise. Hodně zájemců to vzdá. Paradoxně hlavně muži. Ženy se umí více zatnout," konstatovala personální pracovnice.

Z deseti uchazečů o místo projdou zkouškami průměrně jen dva.

co je třeba splnitČlenem sboru se může stát každý obyvatel s českým občanstvím starší osmnácti let, který je bezúhonný, má minimálně střední vzdělání zakončené maturitou a který není členem politické strany nebo hnutí. Nesmí být také živnostník a podnikat. Před přijetím musí zvládnout testy fyzické, osobnostní a zdravotní způsobilosti.