Po čtyřech a půl letech skončí moje pravidelné působení na dálničním tahu D1, smál se ve čtvrtek Leoš Tržil. Ohlášený odchod z čela republikové dopravní policie, které znamenalo neustálé „pendlování" mezi Prahou a Lednicí, kde bydlí, bere s humorem. Nakonec, o změnu sám požádal.

„Je to tak, o změnu služebního zařazení jsem po předchozím projednání s policejním prezidentem požádal já sám," potvrdil Tržil Břeclavskému deníku.

Od prvního dubna se stane jihomoravským krajským policejním ředitelem.

„Beru to jako novou pracovní výzvu. Když jsem z Brna odcházel, říkal jsem, že se chci vrátit. Že nehodlám zůstat v Praze. Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že bych se z Lednice odstěhoval," připomněl letos čtyřicetiletý policista.

Na jižní Moravu se pracovně vrací i kvůli tomu, že jeho manželce se mají zanedlouho narodit dvojčata. Dva kluci. „I to byl samozřejmě jeden z důvodů. Rád bych byl rodině nablízku," přiznal někdejší vedoucí dopravní policie v Jihomoravském kraji, který předtím působil u dálničního oddělení policie v Podivíně.

„Věřím, že můj přestup nebude nijak dramatický, i když jsem si vědomý toho, že zpočátku to bude pracovně náročnější. Jsem ale přesvědčený, že jdu na krajské ředitelství, které je v plné kondici a na velmi dobré úrovni," chválil Tržil jihomoravské poměry.

Na návrat bývalého kolegy, který začínal právě u dopravní policie v Břeclavi, se těší i šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

„Region zná výborně. Navíc je to zkušený policista, i to by mohlo být v jeho nové pozici plus. Věřím, že budeme spolupracovat velmi dobře," přivítal změnu Mach.

Vedení jihomoravské policie ale znamená pro Tržila i jednu ztrátu. Kvůli možnému střetu zájmů, který v roli ředitele republikové dopravní policie nemusel zdaleka tolik řešit, se vzdá křesla neuvolněného místostarosty Lednice. I členství v radě obce.

„Starostovi už jsem zaslal písemnou rezignaci na obě funkce k poslednímu březnovému dni. Mohlo by to být vnímáno jako střet zájmů a tomu chci předejít. Zůstanu jen členem obecního zastupitelstva," informoval Tržil, který kandidoval jako nezávislý.

Lednický starosta Libor Kabát jeho důvody chápe. „Je to otázka právního výkladu. Zatímco u ředitele dopravní policie nebyla žádná přímá provázanost, teď to bude jiná situace," souhlasil Kabát.

Přesto věří, že zkušený dopravní policista bude pro obec nadále platný i jako zastupitel. „Byl bych rád, kdyby se Leoš Tržil dál věnoval dopravním projektům v obci. Chystáme hned několik staveb včetně přípravy obchvatu a zřízení okružní křižovatky. Bude blíž a snad teď na tyto věci najde i o něco více času," vyjádřil starosta naději.