Petici proti plánované výstavbě podzemního tunelu ve Valticích mohou od úterý podepisovat lidé v informačním centru vinařského města. Spolek Lednicko-valtický areál tím chce přesvědčit ministra kultury, aby jemu podřízení památkáři netrvali na dosud jediném schváleném řešení na odlehčení dopravy.

Milan Sedláček, který je jedním z iniciátorů petice 
a zastupitelem města, představil jiný způsob. „Místo tunelu navrhujeme silniční objezd Valtic, který by byl daleko levnější a proveditelný. Vize, kterou má Národní památkový ústav (NPÚ), je úplně zcestná. Jenom si dělají alibi, že se o něco snaží. Ale tunel pod zemí by stál obrovskou sumu peněz, která se nikdy nemůže podařit sehnat," tvrdí Sedláček.

Obchvat „nad zemí" by měl podle Sedláčka daleko větší šanci na uskutečnění. Začínat by měl ze směru od Mikulova u velkoobchodu se sklem. „Pokračoval by doleva kolem zámečku Belveder, přes zahrádky kolem svaté Anny a končil by u železničního přejezdu směrem na Břeclav," popsal záměr.

Podle informací Břeclavského deníku Rovnost jsou Valtičtí před schválením územního plánu, ve kterém počítají s nadzemním řešením. „Investorem by byl kraj, protože jde o silnici druhé třídy. Peníze půjdou získat z evropských fondů. Tak vysokou částku, která by ale byla potřeba k tunelu, nikdo nedá," je přesvědčený Sedláček.

ZACHOVANÁ KRAJINA

Podle památkářů, jejichž schválení je pro stavbu klíčové, je ale právě tunel nejšetrnější variantou. „Má chránit životní prostředí. Cílem je zachovat ráz krajiny a nezasahovat do ní víc, než je zdrávo. To by návrh odpůrců neumožnil," uvedl ředitel brněnského pracoviště NPÚ Zdeněk Vácha.

V čem panuje shoda, je, že lidem jde především o odlehčení dopravní zátěže. „Tunel ji určitě zmírní," sdělil Vácha.

A Sedláček vzkázal: „Dopravní situace není už několik let dobrá. Pozoruji, že Valtičané jsou naštvaní a požadují konečně nějaké řešení. Nehodláme ale přistoupit na plán památkářů, kteří jednají bez rozmyslu."

Právě kvůli tomu se rozhodl sáhnout k petici, kterou pošle ministru kultury Danielu Hermanovi. Doufá, že ji ve městě podepíše co nejvíce lidí. „Chtěli bychom nasbírat alespoň několik stovek podpisů," přiblížil Sedláček. Rozhodně ne všichni obyvatelé si ale myslí, že obchvat je nutností. „Nesouhlasím ani s výstavbou tunelu, ani s klasickou objížďkou, protože dopravní situace ve Valticích mi nepřijde tak hrozná. Snad nikdy se tam netvoří kolony a provoz je bez problémů. Spíš by se měl vyřešit obchvat kolem Břeclavi," nabídl odlišný pohled Valtičan Ondřej Dvořáček.

Když se navíc dozvěděl o možnosti vést silnici přes zahrádky, odmítavě zakroutil hlavou.

DAVID BALÁŠ