Staré křeslo, plastové láhve od pití, pytle s odpadky a linoucí se nelibá vůně. To všechno mohou v těchto dnech vidět a cítit zahrádkáři i obyvatelé Břeclavi, kteří si okolo tůněk nedaleko společnosti Moraviapress krátí cestu na tamní hlavní nádraží. Podle města se jedná o letitý problém, který se snaží každý rok řešit.

„Chodím zadem okolo Moraviapressu na vlak. Na konci devadesátých let tam udělali dvě tůňky jako hasičské nádrže v případě požáru tiskárny. Kolem nasadili vrby a místo potom působilo navíc i jako kousek přírody ve městě,“ sdělil Petr Vlasák z Břeclavi, který na povalující se nepořádek v tůňkách upozornil.

„Později okolí bývalých hasičských nádrží přestalo město udržovat. Nechali to zarůst a zanedlouho tam vznikly vesměs černé skládky. Denně okolo tůněk projde stovka lidí na vlak, do práce a do školy. Nevypadá to tam vůbec vábně,“ podotkl Vlasák.

Vina je podle jeho slov nejspíš na straně radnice, která postupně z ulic odstraňuje kontejnery. „Městu se asi více vyplatí uklízet černé skládky než svážet kontejnery,“ poznamenal Vlasák.

„Po dlouhé zimě okolo bývalých hasičských nádrží ostříhali stromky a vybrali humus a odpadky z jam. Ani to však některým nebrání v tom, aby tam pytle házeli znovu. Přitom Tempos je nedaleko,“ krčil rameny naštvaný Vlasák s tím, že by možná stačilo zasadit nedaleko zahrádek několik cedulí o tom, že území sledují kamery.

Pravidelné čištění

Jak ubezpečila vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Hana Hřebačková, vedení města o odpadcích v tůňkách ví a pravidelně je čistí.

„Pozemek, v němž se tůňky nacházejí, patří skutečně městu. Lidé svoje odpadky do tůněk vyvážejí už roky. Nicméně pracovník odboru rozvoje a správy v těchto místech zajišťuje každý rok pravidelně čištění a úklid,“ nechala se slyšet Hřebačková.

Místostarosta Luboš Krátký si zase myslí, že nejlepším a nejjistějším řešením jsou častější kontroly. „Možná by nebylo špatné na místo zasadit i cedule, které by lidi nabádaly, aby tam odpadky nevyhazovali,“ zamyslel se Krátký.

Jak tůňky okolo jejího pozemku vypadají, překvapilo i jednu z majitelek zahrádek.

„Vůbec se mi nelíbí, jak to tady vypadá. Není to vůbec pěkné. Jsme tady po zimě poprvé a musím říct, že mě to překvapilo. Předtím tady nepořádek a žádné pytle s odpadky nebyly. Myslím, že by to tady měli udržovat,“ řekla.

Záhy také dodala, že důvodem podle ní nejsou mizející kontejnery. „Nemyslím si, že by to bylo tím, že z ulic pomalu mizí kontejnery. Sběrné středisko je odsud kousek, takže v tom problém nevidím. Je to v lidech. Pokud chtějí nepořádek dělat, tak jej prostě dělat budou,“ domnívá se žena.