Tabule bude moderní verzí svého staršího typu, který se nachází třeba před nákupním centrem v Břeclavi. V Mikulově ji od příštího roku návštěvníci najdou v dolní části náměstí, poblíž pobočky České spořitelny. „Kromě mapy, legendy a fotografií budou součástí orientačního panelu rovněž audio a video spoty ve třech jazykových verzích. Zaměřovat se budou zejména na prezentaci města a jeho hlavních turistických cílů,“ popsala Kateřina Korandová z odboru regionálního rozvoje a investic.

Nově tak služby mikulovského turistického informačního centra doplní informační systém, který bude k dispozici nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Starosta města Rostislav Koštial tuto inovaci vítá. „Na počátku mě oslovila plzeňská firma, která se zaměřuje na tyto produkty, a nabídla městu své služby. Jenže cena jedné tabule se obvykle pohybuje kolem půl miliónu korun,“ řekl. Snažil se proto najít způsob, jak ji pro návštěvníky získat za příznivějších podmínek.

Nákup tabule bude nakonec v režii firmy, která poskytne část prostoru na panelu podnikatelům pro představení služeb v oblasti cestovního ruchu. Náklady se jí tak vrátí díky prodeji inzertní plochy. „Město zaplatí pouze zajištění jazykových mutací,“ shrnul Koštial.

Průvodce Mikulovem v mobilu

Instalace audiovizuální tabule je přitom součástí širšího záměru města. „Již delší dobu řešíme, jakým způsobem bychom mohli zajistit každému návštěvníkovi Mikulova elektronického průvodce,“ naznačil starosta. Původně uvažoval o kapesním zařízení, které by si mohli zájemci vyzvednout v informačním centru. V současné době však tuto variantu považuje za překonanou.

Proto se kloní k formě, která by využívala mobilních telefonů. Představa je zhruba taková, že jakmile by se turista objevil v Mikulově, přišla by mu na mobil zpráva. Třeba v následujícím znění: Vítejte v Mikulově. Chcete se připojit na elektronického průvodce městem Mikulovem? A kdo by se připojil, byl by dál informován. Právě stojíte před Dietrichsteinskou hrobkou. Chcete o této památce více informací?

Existuje několik cest, jak takovou službu technicky zajistit, to je však záležitostí odborníků na informační technologie. „Momentálně se pokoušíme sbírat informace a hledat cesty, jak bychom mohli naši vizi zrealizovat. Včetně toho, kde získat peníze,“ uzavřel Koštial.

DANA SMRČKOVÁ