„Naprosto nevhodným druhem krmiva je staré pečivo. Ptákům škodí hlavně sůl a chemické látky, které se používají k prodloužení trvanlivosti," zmínil správce parku Otto Bernad.

Nejvhodnější potravou pro ptáky je kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny, nakrájený hlávkový nebo jiný salát nebo zeleninové odřezky a slupky. „Labutě se v přírodě živí převážně rostlinnou stravou. Do jejich jídelníčku patří hlavně listy a stonky vodních rostlin a tráva. Ale nepohrdnou ani drobnými vodními živočichy jako jsou korýši a mlži," přiblížil Bernad.

Výčepní, servírky, číšníci či kuchaři ze sítě restaurací Hospodska z Prahy a Plzně dorazili na brigádu do Valtic, kde pomáhají s prací ve vinohradech tamnímu Vinařství Obelisk.
Výčepní z Čech vyrazili pomáhat do Valtic: místo pípy mají teď v ruce nůžky

Kachny divoké podle něj mají stravu pestřejší, protože ji hledají ve vodě i na souši. „Největší podíl tvoří rostlinná strava, ale na konci léta a na podzim k ní přidávají výživnější živočišnou stravu. Tvoří ji žáby, drobné ryby, drobní savci a dokonce i plazi," poznamenal Bernad. Podobně jsou na tom i lysky černé.

Zimu pomáhá přečkat ptákům také potrava z krmítek. Nejvhodnější pro zimní přikrmování ptáků jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. „V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice," uvedl ornitolog Jiří Šafránek.

Zdroj: Jarmila Kačírková

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý.