Stezka zájemce seznamuje s pobytem Římanů na českém území. Začíná u areálu Aqualandu Moravia a končí na Mušovském kopci. „Díky deseti informačním tabulím se lidé seznámí s místním archeologickým výzkumem na Hradisku u Mušova, třeba s nejlépe dochovaným táborem římské legie u nás," vysvětluje archeolog Balázs Komoróczy.

Jedenáctá tabule v centru Pasohlávek pak slouží hlavně k nalákání návštěvníků na procházku za obcí. „Informace dokreslují třeba autentické fotografie. Na jedné je prezident Masaryk, který navštívil vykopávky ve dvacátých letech minulého století," poukazuje archeolog.

mušov brána do římské říšenaučná stezka je první projekt stejnojmenné neziskové organizace; založily ji například obec Pasohlávky nebo Akademie věd ČR
1,5 kilometru dlouhou cestu od rekreačního areálu Aqualand Moravia po vrchol Mušovského kopce, kde měla svůj tábor římská armáda, tvoří deset informačních tabulí
jedna tabule navíc stojí v centru Pasohlávek, láká na prohlídku okolí
přibližně 30 hektarů má okolí římské pevnosti Hradiska u Mušova
první etapa projektu prezentujícího archeologické památky u Pasohlávek stála 360 tisíc korun

Návštěvníci se můžou těšit také z moderních vyobrazení. „Například polní nemocnici máme v počítačové vizualizaci," zdůrazňuje Komoróczy.

Ten se výzkumům na Hradisku u Mušova věnuje jedenadvacet let. „Koncepce stezky je stará asi deset let. Až letos jsme ale získali peníze," říká odborník na archeologii Římanů ve střední Evropě.

Podle Komoróczyho je stezka ideální řešení, jak přilákat k tématu co nejvíc zájemců. „Procházka připomene, že pod zemí jsou stopy našich předků. A lidi ani nemusí chodit do muzea. Pro návštěvníky nedalekého koupaliště může navíc sloužit k odpočinku stejně jako lázeňská kolonáda," je přesvědčený Komoróczy.

Některé významné objekty přitom prý leží přímo pod budovami aquaparku. „Kvůli tomu nelze památky zrekonstruovat," tvrdí.

Podle něj ale možnost vystavět základy římských budov poskytuje mušovská část stezky. „Zajímavý nápad na rozšíření stezky je vysazení květin ve tvaru půdorysu lázní. Návštěvníci tak na louce uvidí panel, kde se dozvědí o nálezu, a zároveň uvidí, jak byly budovy velké," dodává Komoróczy.

Podle starostky Pasohlávek Martiny Dominové dělá stezka od začátku června obec atraktivnější. „Turistům rozšiřuje nabídku," myslí si.

MARKÉTA TURKOVÁ