„Cínové figurky se na zámku prodávaly vždycky. Byly to takové pohádkové bytosti, jako rytíři, obludy s křídly, čarodějnice a jiné. Mně se však dodavatel zdál drahý a jeho práce se mi moc nelíbila. Lidé tyhle hračky mají rádi, tak jsem se začal shánět po někom kdo by dělal i něco jiného,“ vzpomínal na to, co ho vedlo k nápadu nechat vyrábět cínové figurky, které se vztahují k valtickému zámku, tamní kastelán Michal Tlusták.

„Našel jsem výrobce z Nového Jičína. Ten nám začal dodávat tyhle různé rytířské postavičky. V jeho katalogu jsem si všiml, že dělá i cínové panáčky z dob války. Jeho práce je krásná a figurky jsou ručně malované do posledního detailu. Tak mě napadlo, že by nebylo špatné připomenout jimi historii našeho zámku,“ prozradil kastelán, jak nápad vznikl.

Kromě rakousko–uherské pěchoty, rakouského dragounského regimentu knížete Lichtenštejna nabízí i figurky pruské pěchoty, pruský první husarský regiment „Totenkopf“. „Ukázalo se, že to funguje a prodávají se. Prodali jsme jich asi dvě stě kusů během čtrnácti dnů,“ neskrýval Tlusták radost z toho, že je o cínové členy armády zájem.

Poukazuje i na to, že mají omezené prostory kolem pokladny, kam se nevejde moc suvenýrů.

„Snažím se jejich sortimet oprostit od různých hrnečků, přívěsků a jiných zbytečností. Chci, aby se prodej zaměřoval na tematiku Lichtenštejnů a zámku. Zatím to docela dobře funguje, protože lidi stejně kupují nejvíce brožury, kde jsou údaje týkající se zámku a pohledy. Radši si koupí něco s příběhem než jen nějakou věc,“ popsal účel suvenýrů valtický kastelán.

Prozradil i další zajímavosti, které přibudou na valtickém zámku. „Kníže Lichtenstein měl ve své armádě i granátníky. Ty jako cínové figurky nemáme. Chystáme ale kostýmy těchto granátníků. Bude to výhoda, když průvodce popíše, jak vypadali, co měli za úkol a pak je předvedeme naživo,“ popsal plánované novinky Tlusták.

Historie regimentu

Sedmiletá válka (1756 – 1763)
založen: dekretem plukovníka Karla hraběte ze Saurau 11. února 1682
vlastník: kníže Josef Václav z Lichtensteina (1725 – 1772)
velící důstojníci: plukovník hrabě Otto Ferdinand z Hohenfeldu
(1754 – 1757)
plukovník kníže Karel z Liechtensteina (1757 – 1759)
plukovník Carl E. Tschammer von Bortwitz ( 1759 – 1768)
země původu: České království
složení: šest švadron dragounů + doprovod jízdních granátníků 809 mužů a 769 koní ( stav v roce 1756)
bojové akce: první linie jízdy na levém křídle v bitvě u Lovosic (1.10.1756)
boj u Reichenbergu ( 21.4.1757)
první linie jízdy na levém křídle v bitvě u Prahy (6.5.1757)
bitva u Kunersdorfu (1759)