Břeclav má být vstupní branou do unikátního území. A jako taková chce turistům nabídnout co nejvíce informací a co nejatraktivnější formou.
„Expozice bude obsahovat i salety, které už zanikly,“ vysvětlil starosta Břeclavi Dymo Piškula. Podle něj tak turisté v modelu najdou i čínský pavilon, holandský přístav, divadlo nebo salety, které musely ustoupit novému skleníku. „Expozice představí i obelisk mezi Lednicí a Podivínem, který na sklonku devatenáctém století zbořil blesk. Měla by se zde objevit například i myslivna, jež stávala vedle kolonády a kterou vybydleli vojáci při hlídání socialistické hranice,“ nastiňuje starosta.

Pomocí techniky se město pokusí ukázat průhledy mezi porostem, které spojovaly jednotlivé salety. „S odborníky se pokusíme hledat ztracený obraz, o kterém se mluví. Říká se totiž, že z ptačí perspektivy bychom měli odhalit obrazec nebo znak, který je svázán s Lichtensteiny,“ tvrdí starosta.
Podle místostarostky města Dagmar Adámkové by unikátní expozice měla najít místo v sídle muzea. „Hotová by mohla být do jara příštího roku. Její vybudování vyžaduje hodně času. Tato expozice totiž není jen o panelech a fotografiích, ale také o audiovizuální technice. Její příprava je proto náročnější,“ vysvětluje.

Kastelánka lednického zámku Ivana Holásková je však k modelování historického vzhledu areálu poněkud skeptická. „V době, kdy tam dnes již neexistující stavby stály, vypadal park zcela jinak. Nedokážu si představit, jak se dá skloubit současné s minulým,“ vyjádřila se. Také znak, který by měl být spatřen z výšky mezi parkovými průhledy, považuje spíše za legendu. „Průhledů je mnoho. Většinou byly hvězdicovité. Ale že by měly něco společného se znakem Lichtensteinů, o tom pochybuji. Znak rodu byl tak složitý, že by nešel sestavit z porostu,“ vysvětluje.