Teplé počasí v posledních týdnech vytahuje turisty a cyklisty z domovů. Na Břeclavsku se toho snaží využít například správci a provozovatelé památek. Ve srovnání s uplynulými léty je zpřístupní o několik týdnů dříve.

„Počasí je příjemné a v posledních dnech přilákalo lidi z okolí i z větší dálky. Vidíme to v pohybu na velkopavlovických cyklostezkách. A všímají si i provozovatelé ubytování, u kterých si lidé rezervují nocleh o tři týdny až měsíc dopředu než je zvykem. Zima skončila dřív, takže se to takto projevuje," potvrdil místostarosta Velkých Pavlovic Zdeněk Karber.

Podle něj se tamní turisté rádi přes den projedou na kole a večer si dopřejí láhev vína s posezením ve sklepě. Z okolních stezek je nejnavštěvovanější ta modrohorská, na jejíž trase je i velkopavlovická rozhledna.

Letos návštěvníkům své prohlídkové okruhy zpřístupní dřív i zámek v Lednici. „Otevřeme už o dva týdny dřív, protože je hezky a lidé už se ptají po prohlídkách. Víceméně už jsme rozhodnutí, že zahájíme sezonu v sobotu dvaadvacátého března. V květnu také nově otevřeme malou technickou expozici, a to trafostanici z roku 1910," prozradila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Hory letos zklamaly

Předčasné otevření sezony s ohledem na počasí chystají i ve Valtickém Podzemí. „Nebudeme čekat na oficiální zahájení sezony a veřejnosti své brány dokořán otevřeme už tento pátek a sobotu. Bude možné posedět u skleničky a ochutnat vína Lednicko-valtického areálu. Není na co čekat, je hezky a ve velkém množství se tu rojí turisté a už i cyklisté," řekla za Valtické Podzemí Zuzana Nešporová.

Provozovatel půjčovny kol v Lednici a Hustopečích Tomáš Janík obvykle zahajuje sezonu o dubnových víkendech. V květnu pak kola nabízí už každý den. „Je relativně pěkně, takže s půjčováním začneme už od tohoto víkendu. V Lednici otevřeme v pátek, v sobotu a v neděli ráno. Lidé už se ptají. V Hustopečích jsme už dokonce několika zájemcům naše kola půjčili. Všechno přizpůsobujeme poptávce," sdělil Janík.

Majitel vinařství s ubytováním ve Velkých Pavlovicích Lubomír Zborovský se naopak domnívá, že na cykloturistiku je ještě brzy. „Lidé jdou spíše na procházky mezi vinohrady nebo jedou za sluníčkem po stezkách a večer posedí ve sklípku nebo na degustaci. Sluníčko je přitahuje. Myslím si, že většinu z nich letos hory hodně zklamaly, takže se teď raději věnují pěší turistice," uvedl Zborovský.

Zvýšený pohyb vnímají také v mikulovském turistickém informačním centru, kde se už častěji zastavují turisté z okresu, ale také cizinci. Přesto tam však se zpřístupněním památek vyčkají na obvyklý termín.

„Otevírání turistické sezony máme naplánované až na sobotu devětadvacátého března. Tehdy zahájení provozu všech památek a muzejních expozic doprovodí i bohatý program," nechala se slyšet Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové.