Po které turistické značce si projít naučnou stezku Turold? Kudy vedou trasy pro cykloturistiku? A proč nevynechat návštěvu Dietrichštejnské hrobky nebo mikulovského zámku? Kromě Turistického informačního centra Mikulov umí na podobné otázky odpovědět nový informační panel s plánem města, fotografiemi, zvukovými i video spoty.

„Za vysokou úrovní audio spotů stojí spolupráce městského úřadu s Regionálním muzeem v Mikulově, Spolkem přátel židovské kultury, turistickým informačním centrem a dalšími organizacemi, které se podílely na přípravě podkladů pro tento projekt,“ doplnila Kateřina Korandová z Odboru regionální rozvoje a investic Městského úřadu v Mikulově.

I v cizím jazyce

Vůči uživatelům je systém maximálně vstřícný. Stačí na číselné klávesnici zvolit třímístné číslo, které dle legendy odpovídá některé z historických památek nebo jinému turistickému cíli. Ozve se mužský hlas, který podá základní informace. Zahraniční hosté přitom mohou využít anglickou nebo německou verzi.

Orientaci na mapě během výkladu usnadňují červené diody, které se na příslušných místech rozblikají právě tehdy, kdy se o daném místě hovoří. Lákadla Mikulova představuje třiatřicet spotů, okolí se věnují další čtyři. K tomu lze na malé obrazovce spustit dvě videa – představení Mikulova a procházka městem.

„Pokud panel delší dobu nikdo neaktivoval, sám na sebe poutá pozornost zvukově. Není tu jen pro návštěvníky, určitě by si ho měli vyzkoušet i obyvatelé,“ vyzvala Korandová.

Cena jedné tabule se pohybuje kolem půl milionu korun, radnice ji ale získala za pakatel. „Z městské pokladny šly peníze jen na pořízení překladů textů do jazykových mutací. Zbytek nákladů na sebe vzala firma, která tabule instalovala. Ta osloví podnikatele v cestovním ruchu s nabídkou představení služeb prostřednictvím všech funkcí panelu,“ upřesnil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

DANA SMRČKOVÁ