„Je to jenom provizorní řešení, vodu přivádíme z rybníka za pomoci čerpadla s benzinovým motorem a sto metrů přívodních hadic. Původní přívod vody se vůbec nedochoval," řekl restaurátor Václav Holásek, který s pomocí sponzorů lichtenštejnskou stavbu znovu probudil k životu.

Akvadukt s vodopádem vznikl v devatenáctém století s dalšími dvaceti menšími stavbami, aby zkrášlil okolí zámku. Lichtenštejnové ho uváděli do provozu jen při zvláštních příležitostech. Naposledy v roce 1926.

„Dneska je to takový experiment. Chceme přijít na optimální přítok pro zajištění efektu vodopádu. Zjistit, jestli se má vůbec smysl zabývat hledáním trvalejšího funkčního řešení," vysvětlil Holásek, který pochází z Lednice. Nyní ale žije v Plzni.

Akvadukt se v uplynulých letech podařilo zajistit po stránce statiky a zakonzervovat. Původní vodní systém se ale obnovit nepodařilo. Nádrž akvaduktu se proto musí plnit vodou za pomoci čerpadla a hadic.

„Uvidíme, jak bude toto technické řešení fungovat. Musíme popřemýšlet, jestli je vůbec možné udělat nějaký stálý přívod vody," zamýšlela se kastelánka zámku Ivana Holásková.

Pokud bude o vodní podívanou zájem a podaří se vše technicky dořešit, mohl by být lednický vodopád v provozu každé léto. „Bylo by pěkné, kdyby fungoval každý den, ale jako reálné to moc nevidím. Spíše ho budeme uvádět do provozu jen při mimořádných příležitostech, jako je například den otevřených zahrad, větší hudební produkce a podobně," doplnila kastelánka.

Jenom dva dny

Zkouška potrvá celý tento víkend, akvadukt bude tedy v provozu ještě v sobotu a v neděli. Vodopád z něj poteče od dvanácti hodin do čtvrt na šest odpoledne, vždy v každou celou hodinu. Atrakce bude k vidění zhruba patnáct minut.

Desetimetrový vodopád padající do rybníka vzbudil v parku velkou pozornost už v pátek. Lidé se u něj zastavovali a fotili. Většinou přitom vůbec netušili, že na tento den naplánovala správa zámku s památkáři první zkoušku.

„Jsme tady čistě náhodou, vůbec o tom nevím. Šli jsme se podívat na Minaret a najednou vidím televizní kamery," divila se například Věra Turková z Čelákovic, která v těchto dnech tráví s manželem v Lednici dovolenou.