A tak se i stalo. Kaplička je zasvěcená patronovi vinařů svatému Urbanovi a v sobotu ji u příležitosti krojových hodů požehnal děkan Vít Severa.

„K původní kapličce nebyly plány, ani nebyla vedena jako památka. Protože naše obec je typická vinohradnická a vinařská, vnikl návrh na kapličku s touto tematikou,“ vysvětlil starosta Horních Věstonic Ladislav Moravčík.

Veřejnou sbírku obec vyhlásila čtvrtého března loňského roku. Za rok se podařilo vybrat 115 tisíc korun. Čtyřiadvacátého dubna letošního roku byl položený základní kámen kapličky, jejíž stavba začala v červenci. Hotová byla o měsíc později a v sobotu odpoledne už zbývalo jen závěrečné požehnání.

„Naši předkové stavěli kapličky a boží muky na pěkném místě, nebo tam, kde se něco vážného událo. Stavěli je z vděčnosti Pánu Bohu a poděkování, aby je Bůh chránil. Často se tyto stavby staly dominantou krajiny, bez nich už bychom si nedovedli náš kraj představit,“ poznamenal děkan Vít Severa, než stavbě, která se stane také turistickým lákadlem, požehnal.

„Prioritou v naší obci je turistika, která je základním pilířem zdrojů pro obec. Zaměřili jsme se na to, abychom turistům vycházeli vstříc, obnovili tradice, které tady dřív byly. Myslím si, že jdeme správným směrem,“ podotkl starosta.

Pochlubil se zároveň, že obec má opravené všechny památky, včetně kostela. Nedávno opravila i boží muku u hornověstonického pramene. „Ještě máme kapličku u Perné. Je naše, ale na perenském území. Ale my to i těm Perňákům uděláme, my na to máme,“ usmíval se Moravčík.