Jak uvedl, Tvrdoničtí je berou vážně. „Je to kulaté výročí, proto si dáme záležet. Začínáme plesovou sezonou. Máme tu víno od asi desítky místních vinařů, proto budeme slavit spíš vínem než šampaňským. Poslední pátek v lednu ještě pořádáme ve Tvrdonicích ples Regionu Podluží. V jeho jedenáctileté historii se bude poprvé konat u nás," uvedl v sobotu Tesařík.

Největší slavnosti však v obci plánují až na teplé a slunné měsíce roku. „Po letošním jednašedesátém ročníku Podluží v písni a tanci bude následovat hlavní týden oslav. Čtrnáctého června je spojíme s vinařskou akcí Za vínem na Podluží," pozval dopředu starosta.

Slavíci na Podluží

Co Tvrdoničtí připravují kromě otevřených sklepů? Hlavním tahákem má být úspěšná slovenská rocková kapela Desmod. „Máme ji přislíbenou. V amfiteátru pak vystoupí i cimbálka, domácí folklorní soubory jako například Svéráz, nebo skupina historického šermu. Chceme zapojit všechny naše spolky," osvětlil plány Tesařík.

Při té příležitosti ve spolupráci se slovenskými Gbely otevřou přívoz, zatímco trasu mezi Tvrdonicemi a Kosticemi budou opět po roce brázdit koňské povozy. „Chceme slavit s celým Podlužím. Druhý víkend v srpnu na to navážeme ještě společnou akcí s Vinařstvím Čech Slavíci na Podluží. Měla by přijet Aneta Langerová a Chinaski," řekl sebevědomě.

Už nyní Tvrdoničtí spolu s historikem Emilem Kordiovským pracují také na nové knize o obci. „Má zmapovat období od devadesátých let minulého století do současnosti. Zatím to vypadá, že ji uvedeme přímo při červnových oslavách," nechal se slyšet Tesařík.

Netajil se ani tím, jak moc asi připomínka výročí 750 let obce zatíží rozpočet. „Vydání knihy nebude stát víc než půl milionu korun, červnové oslavy vyjdou asi na dvě stě tisíc," prozradil.

Tvrdoničtí se už slavností nemohou dočkat. „Pořádně to rozjedeme, víno musí téct proudem. Ať Tvrdonice žijú! Možná to bude i jakási připomínka dřívějšího kulturního léta," vzpomněla pětadvacetiletá Alena Janotová.

Na první obecní ples zavítala i postarší Anna Čechová. Podle jejích slov hlavně ze zvědavosti. Víc ji ale láká ples Regionu Podluží, kde zahraje dechovka i cimbálka. „Přijdu určitě na všechny akce spojené s oslavami výročí Tvrdonic," ubezpečila žena.