V břeclavské městské knihovně nachystali program rovnou na celý měsíc. „V říjnu budeme mít hned několik akcí. Vyzvedl bych především filmový festival Život bez hranic, který bude od pondělí do čtvrtka. Také scénické čtení Listování – Roger Krowiak 
s Lukášem Hejlíkem, to bude však až na konci října. Vše je podrobně rozepsané na našich internetových stránkách," poznamenal ředitel knihovny Marek Uhlíř.

Výhody pro čtenáře

Kdo příliš neholduje filmům, může si zajít na divadelní představení či hudební kavárnu zaměřenou na život a dílo Antonína Dvořáka.

Uhlíř také zmínil, že plánují prodlouženou půjčovní dobu. „Od pondělí budeme mít pro dospělé otevřené až do devatenácti hodin. Součástí bude i takzvaná šťastná hodina, kdy mezi šestou a sedmou hodinou večerní promineme čtenářům upomínky," odkryl plány ředitel knihovny.

Městská knihovna v Mikulově nezůstala pozadu a do týdne knihoven se také zapojí. Připravili tam hned několik lákadel. Jedním z nich je i výstava obrazů malířky Cecilie Markové. Výstava je k vidění už od konce září až do závěru října. „Výstavou jsme vlastně jakoby všechno zahájili. Jinak máme připravené pracovní dílny pro děti, kde si upletou z barevných gumiček náramky a také knihovnické lekce," informoval ředitelka mikulovské knihovny Ilona Salajková.

Jak vysvětlila, lekce jsou určené dětem. Naučí se, jak se mají v knihovně správně chovat a orientovat se při hledání knih. Součástí výuky bude 
i práce s online katalogem.

Nejen pro děti

V Mikulově se ale zaměří i na výuku starších lidí. Nachystali si pro ně intenzivní kurzy na počítači. „Je to vlastně 
zároveň hlavní myšlenka – zapojit do projektu jak mladší, tak starší," poznamenala Salajková.

Nápad se líbí i většině čtenářů. „Knihovny se snaží i jindy vymýšlet různé doplňkové akce. Teď to bude asi o něco intenzivnější. Líbí se mi ta různorodost. Ať jste dítě nebo dospělý, tak si každý může v programu vybrat, co se mu zalíbí," řekla obyvatelka Mikulova Lenka Spoustová.

Stejného názoru je také David Linhart z Břeclavi. „Proč ne, je to fajn. Už dávno jsou pryč ty doby, kdy se do knihovny chodilo jen pro knížky," přitakal.

Amnestie upomínek

I v hustopečské knihovně plánují prominutí pokut zapomnětlivým čtenářům, a to po celý příští týden. Označili to jako amnestii upomínek.

Naplánovanou mají Hustopečští rovněž výtvarnou výstavu kroužku pod vedením Radky Dostálové.

O pomyslnou tečku se postará beseda s názvem Nejen
o Velké Moravě a zároveň autogramiáda se Stanislavem Češkou. Naplánovaná je na čtvrteční čtvrtou hodinu. Autor pohádek a detektivních románů Češka bude přednášet nejen o historii této slavné říše. Vyprávění doprovodí bohatý obrazový materiál z autorova archivu. Spisovatel prozradí, jak napsat knihu, jak se narodili jeho literární hrdinové a všem účastníkům odpoví na případné dotazy.

Kompletní programy mají knihovny na svých internetových stránkách.

Týden knihoven

Letos se koná ve dnech 6. až 12. října. Jedná se o 18. ročník. Tuto akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Program sestavují knihovny tak, aby byl určený jak dětem, tak i důchodcům nebo celým rodinám.