Cílem akce je podpora přijatelnějších způsobů dopravy, ale také omezování individuální automobilové dopravy ve městech.

„Od šestnáctého do dvaadvacátého září turistické informační centrum sníží půjčovné jízdních kol na polovinu,“ prozradil jeden z bodů programu David Mahovský z břeclavské radnice.

Městská policie se při kontrolách zaměří na chodce a cyklisty, ve spolupráci se státní policií uspořádají strážníci na mateřinkách a základních školách přednášky zaměřené na bezpečnost chodců a cyklistů v provozu.

Jedním z taháků Evropského týdne mobility je cyklistický závod Grand Prix Racio Břeclav, které odstartuje v pátek. „Zájemci z řad veřejnosti pojedou okruh, který vznikne z ulic Jana Palacha, Smetanovo nábřeží, Čechova a Jungmanova. Na své si přijdou všechny věkové kategorie, amatéři i profesionálové,“ uvedl Mahovský.

Sobotní odpoledne bude patřit dětem, které si u zámečku Pohansko zkusí nejrůznější soutěže.

Na příští čtvrtek je pro žáky břeclavských základních škol připravená dopravní soutěž na nádvoří městského úřadu, chybět nebude simulovaná dopravní nehoda s vyprošťováním zraněného.

Na toto datum rovněž připadá Evropský den bez aut. „Nechte proto doma své plechové miláčky a svezte se autobusy městské hromadné dopravy, které budou dvaadvacátého září jezdit zdarma. V autobusech si navíc prohlédnete práce dětí z břeclavských mateřských škol s tématem doprava,“ řekl Mahovský s tím, že díla budou vystavené také v městské knihovně, kde se na závěr Evropského týdne mobility uskuteční přednáška na téma bezpečnost silničního provozu.