„Čas od času jsem si pořídila nějaký dobový klobouček, pak se k tomu začaly přidávat rukavičky, kabelky, doplňky a později oděvy,“ popisuje vznik sbírky, ve které bychom našli nejeden módní kousek.

„Spodní i noční prádlo, halenky, šaty, kostýmky, kalhoty, pumpky, svetry, saka, fraky, kabáty, pláště, čepice, šály, společenská móda a především klobouky,“ vyjmenovává sběratelka.

Originály i šité repliky shání sběratelka různě, na internetových aukcích, z pozůstalostí, ve starožitnictvích, bazarech nebo second handech. Najdou se mezi nimi i vzácnosti.

„Nejcennější je sako a plášť z prvorepublikového salónu Hany Podolské. Byl to nejvyhlášenější pražský salón, který tehdy udával tón československé módě a jeho značku nosily také známé filmové hvězdy,“ vypráví.

První klobouk v patnácti

A co vlastně herečky i jejich obdivovatelky za první republiky oblékaly?

„Dvacátá léta byla ve znamení chlapecké módy. Počítalo se se sportovní postavou, nezvýrazňoval se pas ani ženské proporce. Ve třicátých letech se to změnilo. Ženy si prodloužily vlasy. Oblečení začalo být daleko více ženské a oslavovalo dámské křivky. Dbalo se na doplňky, kterým vévodily klobouky a rukavičky. Bez klobouku tehdy městské ženy nešly ani do koloniálu,“ směje se Létalová, která jich má doma již přes sto padesát.

„Zálibu v kloboucích jsem zdědila po mamince, která je švadlena. Svůj první jsem si koupila, když mi bylo asi patnáct,“ vzpomíná.

Podle Létalové v oblékání první republiky čerpá inspiraci i současná móda. „Stálicemi jsou květinové vzory, puntíky a proužky,“ říká.

Jak ale dodává, dříve se šilo z kvalitnějších látek. „Střihy se příliš nelišily, některé možná byly propracovanější. V šatníku visely klasické kostýmky. Oproti dnešním modelům mohly mít zajímavější detaily, různé sklady na sukních, plisé, prošívání, štupování, manžetky, obšívané knoflíčky. Všechno barevně ladilo,“ líčí.

Móda, jak ji známe z filmů pro pamětníky, nebyla jen černá, šedá nebo bílá. „Ve starých módních časopisech se objevují návrhy, které jsou buď kolorované nebo je u nich popis materiálu a barevného odstínu. Dočetla jsem se, že prvorepublikové herečky stály před kamerou třeba v modrých nebo zelených šatech,“ pokračuje Létalová.

Kousky z její sbírky mohou lidé obdivovat na různých akcích. Například už tuto sobotu se na přehlídku módní kolekce z první republiky mohou těšit návštěvníci společenského plesu města Mikulov. Doplní tak program, který bude laděný do stylu třicátých let minulého století.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ