Zemědělský sklad meruněk, který nyní využívá jedno z bořetických vinařství, zanedlouho obsadí letadla. Stane se z něj totiž hangár. A další, nový přístřešek pro letadla zřejmě vyroste hned v sousedství. Nedaleko Bořetic se totiž rodí nové letiště, které ponese název Kraví hora.

„Plocha už slouží svému účelu, provozovatelé mají všechna povolení,“ překvapil bořetický starosta Václav Surman. Z šestihektarové letištní plochy, jež se nachází nedaleko kravihorského hotelu, už podle něj vzlétají ultralehká letadla, pro které je určena. Byť slavnostní otevření letiště se teprve chystá.

„Jedná se o plochu pro vzlety a přistání sportovních létajících zařízení. Zároveň je to další bezpečná plocha pro ostatní letouny stejné, popřípadě podobné kategorie, kterou mohou při nenadálých situacích použít. Je vhodná také například pro vrtulníky leteckého záchranného systému na Břeclavsku,“ uvedl Vratislav Nádeníček z Leteckého klubu Nad krajem André, který spolu s dalšími členy za odvážným projektem stojí.

Podle bořetického starosty byla cesta k letišti v katastru obce dost stratiplná. „Většina pozemků patří zemědělskému družstvu, které půdu postupně vykupuje. Na každý hektar dostávají dotace, které nájem za letištní plochu nemůže v plné výši pokrýt. Přesto jsme se s předsedou nakonec dohodli,“ řekl Surman.

Bořetické družstvo pronajímá pozemky obci a ta teprve leteckému klubu, který má statut občanského sdružení. „Nebude to letiště pro bohaté, ale pro všechny zájemce na sportovní účely. Na tom jsme se jasně domluvili,“ zdůraznil starosta. Plochu by navíc měl využívat i připravovaný kroužek leteckých modelářů. A čas od času také myslivci.

„Pro nás to žádná velká konkurence není. Nejedná se totiž o letiště v pravém slova smyslu. Podle leteckého zákona je to schválená letecká plocha, mohou tam tedy létat pouze ultralighty, byť i motorové. Nemohu ale v Břeclavi nasednout do klasického motorového letadla a přistát tam. Jedině v případě nouze, ovšem to mohu na kterémkoliv poli,“ upozornil vedoucí leteckého provozu Aeroklubu Břeclav Václav Hrůza.

Ten zopakoval, že jediné plnohodnotné letiště na Břeclavsku je to u Ladné. „V nejbližším okolí žádné jiné není. Ale aktivitu pilotů ultralightů u Bořetic jsem zaregistroval,“ přiznal Hrůza.

Členové Letecké klubu Nad krajem André neponechávají nic náhodě. U kravihorského letiště postavili provozní buňku. A už loni na podzim oseli plochu trávou. Na otevření bude podle starosty Bořetic letiště připraveno na sto procent. „Věnují tomu spoustu času. Plochu teď například neustále srovnávají vibračním válcem,“ všiml si Surman, který by byl rád, aby nové lákadlo přispělo k propagaci Modrých Hor.

Slavnostní otevření letiště chystají členové Letecké klubu Nad krajem André na poslední květnovou sobotu. V tento den by mělo u Bořetic dosednout možná až dvacet ultralehkých letadel.