Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch. Od jara loňského roku je možné vydat se také k osmi tůním v nivě Štinkovky. Turistům teď návštěvu této lokality zpříjemní právě nová odpočívadla. „Bude se jednat o dva zastřešené altány, jedno posezení a čtyři informační tabule. Městu Hustopeče se podařila získat dotace z projektu Národní podpory cestovního ruchu Cestování dostupné všem pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj," uvedla pro Hustopečský magazín referentka Turistického informačního centra Hustopeče Jana Myšková.

Podmínky pro život

Odpočinková místa by měla v okolí tůní vzniknout do konce listopadu. V současné době vznikají altány a připravují tabule. Návštěvníci se z nich dozvědí informace o historii tůní i o fauně a flóře v jejich okolí. „Celkové náklady na realizaci činí tři sta padesát sedm tisíc korun, z toho čerpáme dotaci ve výši sto šedesát sedm tisíc," vypočítala Myšková.

Pracovnice hustopečského turistického centra doufají, že nová lokalita naláká rodiny s dětmi, ale i penzisty nebo školáky.

Osm tůní slouží jako biokoridor. Vznikly hlavně kvůli zadržení vody v krajině. Tůně v nivě Štinkovky mohou být zastavením při cestě k mandloňovým sadům, dá se od nich ale také pokračovat dále k prameni Štinkovky.

Již dříve pracovníci městských služeb vyčistili pětikilometrovou turistickou stezku od náletových dřevin a rozšířili tak cestu.

Osm přírodních tůní vzniklo v Hustopečích na jaře loňského roku především za účelem pomoci přírodě a vytvořit podmínky pro život některých vzácných a někdy i ohrožených živočichů a rostlin. Biokoridor se rozléhá na ploše zhruba dvou hektarů.