„Hladina Moravy stoupá především proto, že přes víkend až do dnešního dne pršelo. Hlavně na vrchovině a v Beskydech byly dopoledne srážky místy velmi vydatné, od patnácti do třiceti milimetrů. Voda teče dolů, takže se to logicky musí promítnout i ve Strážnici a Lanžhotě,“ vysvětlil v pondělí mluvčí Povodí Moravy Milan Blažek.

Podle něj se však jedná pouze o chvilkový výkyv. Výrazné problémy neočekává, přesto bedlivě sleduje aktuální předpovědi počasí.

„Díval jsem se na grafické modely předpovědí na tento týden. Ukazují, že by mělo přestat pršet. Má být pěkné, příjemné počasí beze srážek. Pokud tedy nedojde k výrazné změně, bude možná ještě v úterý povodňový stupeň zvýšený, ale pak by měla hladina klesnout,“ řekl mluvčí.

Jen samotný déšť by přitom Moravu do druhého povodňového stupně rozhodně nezvedl. Kombinace s táním sněhu v Beskydech však udělala své. „Pokud by jenom pršelo, nebyl by nárůst hladiny tak velký. Morava by na tom byla asi tak jako Dyje a Svratka, kde je vše relativně v normálu,“ potvrdil Blažek.

V lanžhotské stanici hlásili ještě v pondělí ráno běžný stav. Neobyčejně rychlý příval pocítili právě během dne, kdy postupně přitékala voda ze Strážnice. Ve čtyři hodiny odpoledne už výše hladiny Moravy v Lanžhotě překročila hranici čtyř set dvaceti centimetrů. Vodohospodáři proto museli vyhlásit druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost.

„Na Moravu jsem se byl podívat, ale je tam ještě velká rezerva. Horší než na začátku března to asi nebude. Tady už ani neprší, ale samozřejmě vše sledujeme,“ popsal situaci v Lanžhotě starosta města František Hrnčíř.

V klidu zůstává i starosta Strážnice Risto Ljasovský. „Nevypadá to, že by se Morava dostala do stavu, jako před několika týdny,“ vyjádřil Ljasovský přesvědčení.