„O té historii zhruba něco vím, ale mě zajímá hlavně technika," přibližuje Zdeněk Lacina jasný cíl, se kterým do Staroviček v sobotu přijel.

U Staroviček svedli vojáci Rudé armády s jednotkami wehrmachtu šestnáctého dubna roku 1945 tankovou bitvu o důležitou kotu číslo 237 – jednoho z rozhodujících bodů při osvobozovacích bojích o Brno. A právě do doby před 68 lety má zavést bojová ukázka, na kterou všichni s napětím čekáme.

„Ukázku zařídil Klub vojenské historie a koná se poprvé. Loni byl pietní akt připomínající bitvu jen místní událostí," přibližuje první muž Staroviček Vladimír Drbola.

Jako doopravdy

Sobotní akci si nenechal ujít ani Oldřich Bula z Brumovic. „Moc se těším. Zajímám se o všechno, co se týká druhé světové války," svěřuje se.

Zatím má možnost vidět jen vojáky v německých uniformách, kteří polehávají v příkopě nebo za barikádami a pokuřují s úsměvem cigaretu. Členové Klubu vojenské historie Starovičky v dobovém oblečení jsou věrohodní. Zvlášť, když sem tam mezi sebou prohodí i německá slovíčka.

Policisté najednou zastavují dopravu na jinak frekventované cestě mezi Břeclaví a Hustopečemi. Za moment víme proč. A hlavně slyšíme.

Prásk. Ozve se ohlušující rána. A vzápětí další a další. V zorném úhlu se mi najednou jeví obrovský sovětský tank.

Střelba neutichá ani při zdolání prvního německého odporu. Vojáci wehrmachtu se nevzdávají a rudoarmějci bojují dál. Dokud nepadne poslední Němec. „A teď těm padlým ukradnou hodinky," míní jeden z přihlížejících.

A má pravdu. Ruští vojáci berou od mrtvých vše, co se jim hodí. Především boty. I o těchto stránkách války se přesvědčuje osmiletý vnuk Jana Horáka z Boleradic. „Dosud všechno znal jen z mého vyprávění," říká šestasedmdesátiletý muž, který se na události z roku 1945 pamatuje.

Podle něj je dobře, že se historie stále připomíná. „Podobné věci mohou opět nastat, takže je to zároveň varování," říká.

Jako kluk si vzpomíná především na strašné rány při bojích, ze kterých prý šel až strach. „Bylo i jiné počasí než dnes. Jaro bylo v plném proudu. Dokonce už bylo vzrostlé obilí," poznamenává k dešťové přeháňce, která se při bitvě spustila.