Na Tranzu, dříve významnou břeclavskou strojírenskou firmu, už mohou lidé jen vzpomínat. Definitivně skončila. Koupila ji a převzala společnost Transroll v jejím lednickém sídle i se zaměstnanci. Jenže většina z nich nevzpomíná na vyhrocenou situaci v závěru minulého roku zrovna v dobrém. Nedostali totiž listopadovou výplatu.

„Je to tak. A za část prosince asi taky nedostaneme zaplacené,“ potvrdil vedoucí odborové organizace Tranzy Petr Bukovský. Závazky zkrachovalé firmy vůči zaměstnancům řešil insolvenční správce Jiří Šebesta. Jeho vyjádření se však v pondělí Břeclavskému deníku nepodařilo získat.

„Správce se k tomu vyjádřil tak, že má určitý peněžní limit a zkrátka vyplatil peníze, které měl k dispozici,“ vylíčil Bukovský. Na listopadovou výplatu marně čekalo kolem osmdesáti zaměstnanců Tranzy. Byla to pro ně o to složitější situace, že peníze měli dostat před Vánocemi.

Když přitom Bukovský ještě v listopadu jednal s insolvenčním správcem, vyslechl si od něj představu o prodeji firmy. Jenže ta se nakonec nenaplnila, a tím pádem nemohl zaměstnancům vyplatit veškeré mzdy.

Bez informací

Zkrachovalou Tranzu nakonec koupila nástupnická společnost Transroll. Převzala ji i se zaměstnanci. Těm se tak od devátého prosince loňského roku změnila pouze hlavička v jejich pracovní smlouvě.

Transroll přitom podle Bukovského vznikl už dříve a od bývalého vedení Tranzy koupil část firmy. „Kdybychom o této situaci věděli, tak by třeba spousta zaměstnanců už mohla být pod novou firmou a nemohl by tak vzniknout závazek s výplatami. Jenže nikdo nevěděl, jak to všechno dopadne,“ poznamenal Bukovský.

Zástupce Transrollu Zdeněk Filip potvrdil, že společnost koupila areál v Lednici už v loňském roce. Stávající zaměstnanci se podle něj nemusí o své peníze bát. „Další výplaty už u nás normálně dostávají, to je bez problémů,“ sdělil Filip.

Toho, že by se Transroll dostal do podobně svízelné situace jako Tranza, se neobává. „Máme tolik zakázek, že je ani nestačíme dělat. Potřebovali bychom dokonce zvětšit kapacitu,“ prozradil.

Firma dokonce nabírá nové pracovníky. Na břeclavském úřadu práce má požadavky na CNC obráběče. Filip ale upozorňuje, že ne každé navýšení kapacity znamená navýšení počtu zaměstnanců. „Kupují se nové, výkonnější stroje, které třeba obsluhuje méně lidí,“ dodal.

„Jsme rádi, že se to v areálu bývalé Fruty stabilizovalo. Pro Lednici je každá pracovní příležitost vítaná,“ nechal se slyšet lednický starosta Libor Kabát. Se zástupci společnosti Transroll je v kontaktu. Naposledy spolu řešili, jak vylepšit autobusové spoje pro zaměstnance podniku.