Křižovatka u Uherčic je pod vodou. Kvůli rozlité řece Svratce je od čtvrtečního podvečera ve směru na Velké Němčice a Vranovice uzavřená silnice. Neprůjezdná zůstane zřejmě až do pondělí. Hasiči vyjeli k čerpání vody už ve čtvrtek večer a později na kritickém místě vybudovali z naplněných pytlů stometrovou protipovodňovou­ hráz.

„Chystali jsme pytle s pískem a postavili z nich hráz na místě zvaném U Ruky. Hodně nám pomáhali obyvatelé ohrožených Uherčic. Skončili jsme až před půlnocí,“ příblížil zásah proti velké vodě velitel jednotky dobrovolných hasičů ze Starovic Petr Herman.

Podle něj už hladina vody během pátečního dopoledne mírně klesla, silnice je však stále neprůjezdná. Jeho slova potvrdil také uherčický starosta Marcel Slezák. „Uzavírka silnice nadále trvá. V podvečer tam zasahovali jak hasiči, tak i policisté. Situace se však zatím nijak nemění,“ řekl v pátek ráno.

Hustopečský starosta Luboš Kuchynka jeho vyjádření ještě rozšířil. „Kromě zalité silnice mají hasiči také práci se zpevňováním narušených hrází okolo Svratky nedaleko Uherčic. Musejí být na místě a vodu stále sledovat,“ doplnil Kuchynka.

Kromě zemědělců se ve Velkých Němčicích potýkají s vodou také majitelé zahrad. „Voda nám tady zatopila zahrady levobřežní hráze,“ popsal velkoněmčický starosta František Smetana. A přidal povzbudivou zprávu, že voda na pozemcích do pátečního dopoledne už zhruba o třicet centimetrů poklesla.

„Podle mého pomohlo zadržení vody nedávné čištění toků. Vyčistili jsme Křepický potok a před asi pěti týdny i rybník Mojžíš. Pod novým sídlištěm pod ulicí Pod Hospodou budeme za čtrnáct dní kopat záchytný příkop,“ poznamenal Smetana a doplnil, že jestli nezačne pršet, situace se zakrátko vrátí do normálu.

Vážnou situaci řeší od středečního podvečera také majitelka rodinného domu nedaleko lanžhotského zemědělského družstva. Společně s hasiči. „Poprvé jsme z domku a ze zahrady čerpali vodu ve středu. Bylo jí asi dvanáct set kubíků. Dnes jsme tady od už pěti hodin od rána, vodu sledujeme a v případě potřeby odčerpáváme,“ sdělil v pátek dopoledne přímo na místě člen lanžhotských dobrovolných hasičů Jaroslav Uher.

Jak dodal, od brzkého rána asi do půl jedenácté dopoledne odčerpali hasiči asi čtyři sta kubíků vody. Pokud nezačne pršet, situace se podle něj zlepší a hladina rybníka klesne. „Uvidíme, co bude dál,“ pokrčil přesto rameny dobrovolný hasič.

V Bořeticích podobné trable naštěstí neřeší. Obavy obce o vylití říčky Trkmanky se nepotvrdily. „U nás to, díky bohu, vypadá už dobře. Hladina Trkmanky začala klesat,“ byl rád bořetický starosta Václav Surman. I on připomněl, že pokud nezačne pršet, nebezpečí Bořetickým nehrozí.

Drobné komplikace s vodou si užili také Dolnodunajovičtí. To když museli hasiči v pátek ráno čerpat vodu ze zatopené kotelny a také sklepa rodinného domu. „V Dolních Dunajovicích jsme měli vysoko spodní vodu. Právě ta je příčinou zatopení jak kotelny, tak sklepa,“ vysvětlil tamní starosta Josef Hasník. A uklidnil, že se rozhodně nejednalo o vodu, která by se přivalila kvůli plným kanálům.

Jak vypadaly povodně ve čtvrtek čtěte ZDE

Už i Hustopečsko bojuje s vodou

Velká voda se v pátek přivalila také Na Hustopečsko. Celý den komplikovala zaplavená silnice život řidičům u Uherčic. Ve Velkých Němčicích se zase potýkali s nezkrotným živlem především zemědělci.

„Hejtman Michal Hašek rozhodl o rozšíření vyhlášeného stavu nebezpečí o Hustopečsko,“ potvrdil páteční nečekaný atak vody v další části břeclavského okresu Jiří Klement z kanceláře jihomoravského hejtmana.

Spodní voda, která prosakuje z rozvodněné řeky Svratky, zemědělcům ve Velkých Němčicích zatopila zahrady, pole a sady. „Kompletně zmapované škody budeme mít asi až v pondělí. Ale už teď můžu říct, že jsou fatální. Likvidační,“ zoufal si ředitel velkoněmčičské společnosti Zemos Roman Liška.

Podle předběžných odhadů nebudou zemědělci ze Zemosu moci sklidit sto padesát až sto osmdesát hektarů pšenice a sto osmdesát hektarů kukuřice. Leží totiž pod vodou. „Vodu máme také v sadech, tak padesát až šedesát hektarů je zaplavených. Jestli začnou stromy odumírat nebo ne, to se pozná podle toho, jak dlouho se voda v sadech udrží,“ řekl Liška s tím, že nezbývá než čekat.

„Na některé pozemky jsme se ještě ani nedostali. Rozhodující slovo má, bohužel, počasí,“ krčil rameny ředitel Zemosu.

IVA VALENTOVÁ
DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ