Ubytovna pro klienty v tíživé životní situaci funguje už třetí týden v Kapucínské ulici v Mikulově. Spravuje ji městská společnost Tedos. Ta také posuzuje, kterým žádostem o ubytování vyhoví.

"Když město rušilo azylový dům, požádal jsem o svěření této budovy. Zavázal jsem se ji opravit a vybudovat zde ubytovnu,“ řekl ředitel Tedosu Václav Gembický a vysvětlil, že bydlení v ubytovně není nastálo. „Podepisujeme smlouvu na tři měsíce, která se samozřejmě může prodloužit, ale ne do nekonečna. Nikdo nemá na byt právní nárok,“ ujasnil.

To, že se vedení města rozhodlo ubírat tímto směrem, vítá například Ladislav Solařík, který bydlí kousek od nové ubytovny. „Pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, je to určitě pomoc. Snad to nepřinese nějaké problémy. Záleží jen na lidech,“ míní Solařík. Jak říká, když v místě fungoval azylový dům, problémy to s sebou neneslo.

Většinu obyvatel mikulovské ubytovny momentálně tvoří maminky s dětmi. Azyl tam ale našel například hoch z dětského domova, který nedávno dovršil osmnáct let, takže v domově nemohl zůstat. „Má práci a předpokládáme, že si časem najde i vlastní bydlení. Zatím mu chceme pomoci,“ podotkl Gembický.

V ubytovně je šest bytů tvořených předsíní, kuchyní, sociální zařízením a jedním pokojem. Jeden byt je dvoupokojový. Klienti jsou ubytováni po jednom, pouze matky bydlí společně s dětmi. Všechny byty jsou vybaveny kuchyňskou linkou. Součástí budovy je také prádelna, kde si mohou obyvatelé domu vyprat a vyžehlit oblečení.

Jedna bytová jednotka je vyčleněna pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Je možné zde ubytovat až tři osoby. „Těmto občanům může odbor sociálních věcí uhradit pobyt dávkou v systému pomoci v hmotné nouzi, to je doplatkem na bydlení. Podmínkou je, že tyto osoby zde ubytované mají uzavřenu smlouvu na dobu delší tří měsíců s tím, že zároveň mají nárok na příspěvek na živobytí,“ uvedla vedoucí Odboru sociálních věcí Městského úřadu Mikulov Dagmar Sochůrková.

„O tom, koho ubytujeme do ostatních bytů, rozhodují zástupci Tedosu. V žádném případě nevyhovíme někomu, o kom dopředu víme, že by působil problémy ostatním ubytovaným,“ tvrdí Gembický.