„Loni vyšla znovu kniha Moravské letopisy autora Lubomíra Havlíka, o kterou byl mezi lidmi velký zájem. Když jsme si ji však četli, uvědomili jsme si, jak málo o historii víme a jak nám ji učebnice dějepisu zkreslují tím, že některé pasáže vynechávají,“ vysvětlil důvody uskutečnění filmového projektu břeclavský starosta Dymo Piškula. Jak dodal, svým rozsahem a formou s mnohými letopočty je kniha jen těžko čtivá.

„Cílem filmu je přiblížit historii v podobě příběhu co nejširšímu publiku. A to tak, aby se mu dostalo alespoň základního povědomí o moravské minulosti,“ uvedl Piškula s tím, že zhlédnout film jen v poslední červnovou sobotu večer na premiéře rozhodně nestačí.

„V současné době se v různých produkcích točí filmy na motivy příběhů o Jánošíkovi, a nebo třeba také o Čachtické paní. Mám pocit, jako by se filmaři moravské historie báli,“ zamyslel se starosta. Devadesátiminutové Moravské letopisy, které se na DVD nosičích objeví zřejmě až po břeclavských Moravských dnech, mají podle něj především za úkol pobavit, poučit a hlavně neurazit.

Odhalí sochu svatého Rostislava

Kromě promítání filmu z dávné minulosti na návštěvníky Moravských dnů čeká také slavnostní odhalení sochy svatého Rostislava na Pohansku. „Čtyřmetrová pískovcová socha pochází z dílny akademického sochaře Josefa Kadlčíka. Stojí na takovém místě, že shlížet z Pohanska bude také na Velkomoravské hradiště,“ nalákal Piškula na páteční odhalení sochy, která svými náklady na zhotovení přesáhla šest set tisíc korun.

„Zhruba čtyři sta tisíc dostalo město darem od Královského řádu Moravských rytířů. Zbytek, tedy asi symbolických dvě stě tisíc, které stál pískovcový kámen a jeho dovoz z Německa, zaplatilo město,“ vyjmenoval Piškula.

Poslední červnovou neděli se pak návštěvníkům města otevřou břeclavské kostely. Vystoupat si budou moci zájemci také na další z dominant města. Na novou vyhlídku v horním patře břeclavské vodárny. Stejně tak budou moci dalekohledem shlédnout krajinu z Apollónova chrámu.

„V některých břeclavských restauracích se bude opět podávat moravské menu. Za jeden zlaťák, tedy symbolických dvacet korun, si lidé pochutnají na typických moravských pokrmech. Chybět samozřejmě nebude ani moravské pivo,“ poznamenal vedoucí oddělení kultury břeclavské radnice Pavel Kašuba.

Moravské dny vyvrcholí v předvečer oslav svátku věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje. „Více než sedmdesát obcí vyvěsí tento den na svoje úřady přes pět až šest set let starou moravskou zemskou vlajku. Břeclav a Mikulov v tomto nebudou výjimkou,“ potvrdil důležitost oslav starosta. Dodal také, že lidé různě vyvěšují například vlajku tibetskou a na tu moravskou zapomínají.

Pro stažení programu klikněte na obrázek níže.