„Vyhlašovatelem soutěže je Cech Kovo České republiky a akce je zařazená do projektu České ručičky. Soutěž je určená pro žáky druhých a třetích ročníků učebního oboru zámečník a obráběč kovů,“ představuje zajímavé klání na učilišti vrchní učitel odborného výcviku břeclavského učiliště Stanislav Helešic.

Ve dvou dílnách sváděli celý den boj zámečníci. Ti museli v rozmezí šesti hodin vytvořit podle zadání takzvaný hledač středu.

„To je nástroj, který na kulatinách, čtvercích, obdélnících najde přesně střed na výrobku. Je to důležité pro další zpracovávání výrobku,“ popisuje Helešic.

„Do soutěže mě přihlásil náš mistr. Proč, to nevím, ale asi mi důvěřuje. Jestli jsem skutečně dobrý v tom, co dělám, musí rozhodnout jiní. To se uvidí na konci soutěže,“ směje se Karel Vybíral z Břeclavi, kterého zvolený obor, jenž si vybral, baví.

Jak dodává, chtěl by se věnovat oboru zámečník i po vyučení. A dokonce pomýšlí i na nástavbu.

„Práce rukama mi nevadí a navíc je to i docela zábava,“ přiznává s tím, že úkol soutěže není zrovna jednoduchý a i časový limit může být pro některé celkem svízelný.

Krajského kola se účastní také zástupci ostatních učilišť na Břeclavsku. Hustopečské zastupoval i Lev Bucharev z Podivína.

„Do soutěže jsem šel proto, abych získal nějaký úspěch pro školu a samozřejmě i pro sebe. A abych si i trochu vylepšil svoji pověst. Práce mě baví a myslím si, že mi to i jde. Snažím se,“ netají se ambicemi na dobré umístění Bucharev.

Pod dohledem supervizorů

Na obě soutěže, které se konají ještě i ve čtvrtek, dohlížejí supervizoři. Tedy lidé z oboru, kteří hlídají, jestli mají všichni stejné podmínky a zda někdo nepodvádí.

„Mým úkolem je dohlížet na soutěž. Zatím je všechno v pořádku. Protože jsou tady zástupci učilišť z celého kraje, tak musí mít všichni stejné pracovní podmínky. Jelikož tuto práci sám velmi dobře znám, protože jsem před lety na břeclavském učilišti pracoval a s učni jsme tuto práci dělali, tak si myslím, že mají docela dost času a zase tak těžký úkol to není,“ prozrazuje Vlastimil Jankovič z valtické firmy Mauting, která s učilištěm úzce spolupracuje.

Učni oboru obráběč kovů měli zase trochu jiný úkol. Za šest hodin museli vytvořit takzvanou podpěrku, která v praxi slouží pro nastavení vymezení vůle na strojích.