K incidentu došlo v šatnách. Učitel zahlédl, jak jeden z žáků kopl do spolužačky, a agresora okřikl. "Nereagoval na slovní výzvu, chytil jsem ho za triko, vytáhl z hloučku dětí a dal mu pohlavek. Když jsem žáka pustil, zamotal se mezi dětmi a upadl. Následně se druhý žák celé věci posmíval a dostal také pohlavek,“ popsal pedagog.

Reakce vedení školy přišla záhy. Ředitel Karel Opočenský navrhl s proviněným učitelem rozvázat pracovní poměr. „Jsem si vědom, že takového řešení situace jsem se dopustit neměl a velmi toho lituji. Rodičům obou žáků jsem se omluvil. Situaci jsem řešil s úmyslem předejít další agresi. V jedné ze šestých tříd, kde jsem i třídním učitelem, se podobné přestupky žáků řešily i v minulosti,“ sdělil pedagog.

Strojvedoucí Pendolina Ivo Valášek ze Žatce.
Další sebevrah. Strojvedoucí Pendolina nemá nouzi o dramatické chvíle

Případný konec pedagoga na "Mozartovce" se ale znelíbil jeho kolegům i velké skupině žáků a jejich rodičů. "Pan učitel na škole působí dlouhá léta a snad všechny děti ho mají rády. Když jsem slyšela, že by měl odejít proto, že dal pár pohlavků známým firmám, jen jsem to schválila," reagovala matka dvou dětí navštěvujících školu.

Ostrý protest vyvolalo rozhodnutí o propuštění kolegy i mezi pedagogy. "Známe se více než dvacet let. Jako učitel je oblíbený u žáků, myslím, že i mezi námi má spousty dobrých přátel. Rozhodně to není žádný despota," přiblížil jeden z kolegů proviněného učitele.

Hájí ho i bývalí žáci 

Na stranu učitele se postavili i bývalí žáci školy. "Do téhle školy jsem také chodil a facek tam padla spousta. Nemyslím si, že bych z toho měl celoživotní trauma. Většinou jsem si ty facky zasloužil a být učitelem, tak ty dnešní nevychované děti bych řezal hlava nehlava," vyjádřil se například Jablonečan Petr.

Odpor proti propuštění oblíbeného pedagoga se dostal až na jablonecký magistrát, tedy zřizovatele školy. Po diskuzi s náměstkem primátora Davidem Mánkem ředitel přehodnotil navržený postup. Hřešící pedagog na škole jako zaměstnanec zůstává, do dořešení kauzy bude postaven mimo žáky formou překážky v práci.

Skály nad Tyršovým nábřežím podél silnice do průmyslové zóny v Ledči na Havlíčkobrodsku jsou nebezpečné a hrozí zřícením.
OBRAZEM: Řidiče ohrožují nebezpečné skály. Masiv u Ledče hrozí zřícením

„I nadále je pro mě zcela nepřijatelné, aby pedagog fyzicky napadl žáka. Rodičům chci garantovat bezpečnou školu, ve které se nemusejí bát o zdraví a bezpečnost svých dětí. Uvědomuji si, že mé rychlé jednání způsobilo nepřiměřené emoce a ve finále šlo o špatné řešení. Své rychlé rozhodnutí jsem přehodnotil a našli jsme takové řešení, které umožňuje celou situaci řádně vyhodnotit a vyřešit," vysvětlil Opočenský.

Rodiče rozzlobil popis celé situace. "Pokud chce pan ředitel bezpečnou školu, neměl by nechat kopat do žákyně," napsala matka dalšího ze žáků školy Irena.

Akceptovatelná dohoda 

"Pohlavkující" učitel pracuje s dětmi od roku 1985, na ZŠ Mozartova učí od roku 1999. "Nikdy se nedopustil žádného podobného přestupku," doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Chybující učitel se nejen omluvil, ale reagoval i na přehodnocení postupu vedení školy. „Jsem za to rád, ředitel vzal v úvahu i lidskou stránku celé věci,“ reagoval na výsledek učitel.

Rozhodnutí přivítal i náměstek Mánek. „Těší mě, že došlo k přehodnocení rozhodnutí panem ředitelem a následně i k dohodě s panem učitelem, která je pro oba akceptovatelná," uzavřel.