S redaktorem Břeclavského deníku Rovnost se o tématu, 
k němuž se vyjadřují přední čeští politici, nechtěla příliš bavit ředitelka Ivana Machovcová ani většina oslovených studentů. Redaktora zajímalo, zda otázky směřované na hlavu státu byly skutečně jejich nápady. „Chci, aby ta kauza skončila a odmítám další veřejné pranýřování paní doktorky Manišové (učitelka, která organizovala studenty před diskuzí – pozn. red.). Všechno, co k tomu bylo, už bylo řečené," sdělila ředitelka valtické školy Ivana Machovcová.

Ta také zamítla autorovi textu přístup do školy, aby se mohl na debatu zeptat přímo žáků, kteří se s prezidentem setkali. „Studenti řekli, že to s ní připravovali. Z hlediska lidskosti už k tomu nic přidávat nebudu, protože se chci chovat jako člověk," vysvětlila svůj postoj Machovcová.

Žáci prvních a druhých ročníků se na debatu se Zemanem připravovali dopředu. Učitelka Petra Manišová nechtěla ponechat nic náhodě. Podle jednoho ze studentů měla strach, aby si žáci neudělali před prezidentem ostudu. „Přišla za námi paní učitelka, že má pro nás nachystané otázky, na které by chtěla znát odpověď. Abychom neudělali ostudu, nachystá nám je. Tak nám je četla a pak si buď někdo nějakou vybral nebo ji někomu dala," sdělil jeden ze studentů druhého ročníku. Jeho jméno redakce zná.

„Byl to výběr"

Mladík pokračoval. „Nevím, jestli všechny otázky vymyslela učitelka nebo i žáci. V naší třídě však nikdo. Chtěla po nás, abychom se to naučili přesně do písmene. Ti, co se ptali, pomalu ani nevěděli, na co se vlastně táží," doplnil.

Další z oslovených studentů téma komentovali pouze útržkovitě nebo vůbec. „Nevím, proč se tím vůbec zabýváte," utrousila například jedna z dívek. Manišová se krátce po skončení diskuze vyjadřovala jinak. Na přímý dotaz odpověděla, že témata sice navrhla, otázky ale vznikly na popud studentů. „Pro pana prezidenta vzešel výběr. Byla jsem z toho trochu nervózní, ale dopadlo to dobře," řekla učitelka.

Pedagožka se po následných reakcích v médiích podle ředitelky Machovcové zhroutila. „Je z toho úplně hotová," řekla Machovcová 
s tím, že učitelka měla zdravotní problémy i v minulosti. „Už vloni ležela 
v břeclavské nemocnici a vraceli ji zpátky do života," dodala ředitelka.