Šest milionů korun ročně chce vedení Jihomoravského kraje rozdělit mezi šestnáct odborných škol a učilišť. Prospěchová stipendia by měli získat žáci i na Břeclavsku. Týká se to čtrnácti oborů, které chce kraj prostřednictvím dotací podpořit.

„Dlouho proklamovaná podpora učebních oborů dostala nyní konkrétní podobu. Jsme přesvědčeni, že to může být jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku. Obory, které touto stipendijní politikou kraje podpoříme, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Jak dodal, současný školní rok bere za testovací období, během něhož se prokáže, nakolik mohou prospěchová stipendia podpořit zájem o jednotlivé učební obory.

Učni by mohli získat už ve druhém pololetí prvního ročníku patnáct set korun. Na druháky by čekaly dva tisíce korun a třeťáky dokonce až dva a půl tisíce korun.

„Jsem rád, že kraj takovýmto způsobem podporuje učňovské obory. Je to ale rozhodnutí rodičů, na kterou školu své dítě dají. Vzhledem k tomu, že zájemci o učební obory jsou i z rodin, které mají sociální potíže, mohou právě i ty peníze přispět k tomu, jakou školu budou vybírat,“ byl s návrhem kraje spokojený ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Hustopečích Zdeněk Hrabal.

Podpora Českých drah

V Břeclavi už své zkušenosti s odměnou za dobrý prospěch mají. Týká se však oborů s maturitou. Podporují jej České dráhy.

„Zkušenost máme zatím malou, protože ČéDés program je u nás teprve rok. V současné době je v něm zařazeno deset žáků v oboru elektrotechnika. Zatím nemohu říct, jestli se zvýšil počet zájemců o studium podporované stipendiem, ale je pravda, že na různých prezentačních akcích školy se rodiče na tuto možnost ptají,“ potvrdil ředitel Střední odborné školy průmyslové Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště Břeclav Jaroslav Glier.

Podporu ze strany kraje hodnotí velice kladně. „Učňovské obory na trhu práce opravdu chybí, takže je třeba podpořit žáky, kteří je budou studovat. A každá koruna, která se dostane například do sociálně slabší rodiny, je přínosem,“ byl potěšený nabídkou.

„Podle mě je stipendium dobrá věc a určitě mi může pomoct. Byla by to pro mě taková motivace, abych se dobře učil a třeba dostal od kraje nějaké peníze,“ byl přesvědčený patnáctiletý Michal Žůrek z Břeclavi, který se chce přihlásit právě na břeclavskou školu, kde lze v některých oborech stipendium získat.

Zároveň si ale nemyslí, že by si školu vybíral jen kvůli možnosti získat za dobré výsledky odměnu. Podle něj je ale až dva a půl tisíce korun dostatečná částka.

Podrobnosti týkající se podmínek pro přiznání stipendií pro učně zveřejní Jihomoravský kraj na svých internetových stránkách v nejbližších dnech.