Stížnosti lze slyšet téměř denně, na účinná řešení však Břeclavští čekají už léta. Posledním pokusem o plynulejší průjezd ucpaným městem se stalo cílené vypínání semaforu u benzinové stanice. „Fronty v části Poštorná se tvořily už ráno. Po vypnutí semaforu se průjezdnost zlepšila. Neříkám, že kolony úplně ustaly, ale situace byla lepší. Je to taková z nouze ctnost, co alespoň trochu zlepší stávající situaci," uvedl vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Příznivou odezvu to našlo u aktivistů ze sdružení Břeclavská zácpa. Ta v posledních týdnech hledá řešení, jak dopravě pomoci do doby, než vznikne druhá cesta spojující městské části a dlouhodobě vyhlížený obchvat. „Kolony se sice začaly tvořit zase u výjezdů od obchodních domů Penny, Billa a Lidl, ale to už je menší zlo," napsali členové sdružení redakci Břeclavského deníku Rovnost.

Místo střídání červené a zelené nadále bliká na semaforu u čerpací stanice oranžová. Zatím. „Máme před sebou schůzku, na které budeme jednat, zda zůstane semafor nadále vypnutý, nebo jej spustíme," sdělil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

Setkání se mají zúčastnit také lidé z Ředitelství silnic a dálnic. Výsledkem se stane postup týkající se plánované výměny semaforů. Celkové náklady jsou pětadvacet milionů korun.

S nápady, jak lidem v okresním městě pomoci, přišla také Břeclavská zácpa. Původně navrhované rozšíření silnice na čtyři pruhy se ukázalo jako nesmyslné, členové sdružení se ale nevzdávají.

Mezi novými návrhy jsou například světla s odpočítáváním času. „Jejich podněty k semaforům na schůzce přednesu," přislíbil Pěček. A doplnil vlastní poznatek: „Mně se líbí prvek, co funguje i delší dobu v Rakousku: když končí zelená, začne blikat. Spousta lidí tak nebrzdí až před křižovatkou, ale začne dříve," sdělil místostarosta.

Dopravě v létě přitížila úplná uzavírka mezi Lednicí a Podivínem. Mnozí řidiči jedou právě přes Břeclav.

Problémový úsek se táhne Lidickou ulicí a třídou 1. máje, což je část od obchodního centra ze směru od Hodonína až po výjezd na Valtice nebo Lednici. Jinou cestu při průjezdu městem využít nelze.