Kdo nechce platit za vedení svého bankovního účtu nemusí. Účty zadarmo, tedy bez poplatků za vedení účtu či několik výběrů z bankomatu, už nabízí celá řada bankovních ústavů. Příliš inzerátů na ně však nenajdete.

Konto, za které se nemusí platit, mají Češi spojené nejspíš s nízkonákladovou mBankou. Její mKonto bylo v tuzemsku úplně prvním bezpoplatkovým účtem, což v bankovnictví spustilo malou revoluci.

Od té doby ale uplynuly dva roky a poplatky se začalo zabývat stále více bankovních domů.

Důležitým zlomem je, že bezplatné konto začala nabízet první z velkých bank – Poštovní spořitelna.

Ta se svým účtem zdarma přišla v tichosti na sklonku loňského roku, přičemž klient dostal bezplatně celou škálu služeb, vedením účtu počínaje a internetovým bankovnictvím kon­če.

Počítač podmínkou

„Snažili jsme se vyjít vstříc klientům, kteří si své finance rádi spravují sami,“ říká mluvčí „poštovky“ Denisa Salátková. „Tento program je tedy primárně určen příznivcům elektronické obsluhy účtu,“ dodává. A právě znalost práce s počítačem je pro úsporu za bankovní služby naprostou nezbytností. Banky, aby ušetřily, převádí většinu svých aktivit z drahých poboček na internet.

Účet, který by mohl spadat do kategorie bezplatné, má k dispozici také banka LBBW. Její IQkonto je osvobozeno od řady běžných poplatků. Jak sama LBBW férově přiznává, užívání účtu ale úplně zadarmo není, zpoplatněné jsou totiž bankovní převody či výběry z bankomatu.

„Bohužel jakékoliv transakce na účtu jsou zpoplatněny. Nicméně pro méně aktivní klienty je IQkonto ZDARMA stejně zajímavou nabídkou, protože se mu ve výsledku vyplatí platit pouze poplatky za platby oproti většině konkurenčních produktů, kde musí platit i za vedení účtu a dalších služeb,“ uvedl Richard Hajduka z LBBW Bank CZ.

Reklama je drahá, hledejte sami

Zajímavé je, že Česko reklamami na levné běžné účty zaplavené není. Klient je musí aktivně hledat a zahloubat se do často nepřehledných sazebníků. Proč?

„Já myslím, že to vyplývá z logiky věci,“ říká kritik bankovních poplatků a provozovatel serveru bankovnipoplat­ky.com Patrik Nacher.

„Pokud chcete mít skutečně levný účet, nemůžete dávat velké částky na reklamu. Prostě se vám to nevyplatí,“ zdůraznil.

Zmiňované bankovní ústavy ale nejsou zdaleka jediné, které v Česku účty bez poplatků nabízejí. Je třeba zmínit třeba družstevní záložnu Fio.

Její běžný účet má nulu například u kolonek internetbanking, příchozí a odchozí platby v ČR a SR, či u kolonky vklad či výběr v hotovosti na pobočce, což je v tuzemsku skutečná rarita