Ustavující zastupitelstvo v Lanžhotě včera řadu lidí překvapilo. Kdo čekal změnu ve vedení radnice, odcházel naštvaný. Starostou se nestal Antonín Hostina, lídr ODS, která získala ve volbách sedm mandátů z celkových jednadvaceti, nýbrž František Hrnčíř z kandidátky TOP 09. Ten starostovský post obhajoval. A roli místostarosty si zopakuje Josef Bartoš z KDU-ČSL.

„Byl jsem od počátku rozhodnutý, že podpořím ODS a sociální demokracii. Nicméně mezi občanskými demokraty se našli nějací dva zrádci a zařezali vlastního lídra,“ byl přesvědčený Petr Uhlíř z kandidátky KSČM. Jako jediný zvolený zastupitel za tuto stranu mohl být pomyslným jazýčkem na vahách při patové situaci, která se v Lanžhotě rýsovala. Jenže nakonec nebyl.

Dvanáct zastupitelů včera zvedlo ruku pro to, aby ve funkci starosty pokračoval František Hrnčíř. Devět bylo proti. Jeho protikandidát Antonín Hostina mu okamžitě po zvolení pogratuloval k vítězství.

„Někdo z ODS, nebo sociálních demokratů mi dal hlas. Nevím,“ přemítal nově lanžhotský starosta František Hrnčíř. Nezastíral ale, že takový průběh ustavujícího zastupitelstva očekával. „Řekl bych, že by to tak nějak mohlo být. I když člověk nikdy neví, kdo se kam přikloní,“ dodal.

Výsledek volby vyvolal otazníky kvůli poměru hlasů. Protože zastupitelé za KDU-ČSL deklarovali svou podporu kolegům z TOP 09, Hrnčíře svými hlasy musel podpořit někdo z kandidátky ODS, případně sociálních demokratů.

„Přemýšlím, jestli se z Lanžhota neodstěhuju. Nefandil jsem totálně panu Hostinovi, ale chtěl jsem změnu. K tomu mám hodně důvodů. To by bylo na delší článek,“ podotkl rozčílený Miroslav Beneš z Lanžhota. Sál opustil po volbě starosty.

„Každý na to může mít jiný názor. Já si myslím, že to dopadlo dobře. Za stávajícího vedení radnice, třeba na rozdíl od jiných obcí, se tady třeba nekradlo, nepodvádělo a víceméně se hospodařilo s prostředky velmi rozumně,“ přidal opačný názor Antonín Šesták, který vydržel až do volby místostarosty.

Jeho zvolení předcházelo tajné hlasování o tom, že když ne starosta, stane se Hostina místostarostou. Ale situace se opakovala, nezískal dost hlasů. Jeho jméno neprošlo ani při hlasování o předsedovi kontrolního výboru.

„Jak se zastupitelů rozhodli, tak to bylo. Bohužel, no. Někdo se přidal na druhou stranu. Je to svobodný názor každého,“ řekl po skončení zastupitelstva Hostina a dodal: „Lepší dobrá opozice než špatná koalice. Budeme každopádně dbát na to, aby obec dělala tak, jak má.“

„Myslím, že zvítězil zdravý rozum,“ shrnul do jedné věty místostarosta Josef Bartoš. „Když jsem viděl výsledky voleb, tak jsem vůbec nečekal, že se opět stanu místostarostou. Jako lidovci jsme skončili třetí. Ještě včera jsem nevěděl, že budu nominovaný na místostarostu,“ svěřil se. Bartoš už se nechal dříve slyšet, že lidovcům při vyjednávání vadilo jméno Hostiny coby kandidáta na lanžhotského starostu. (šev)