Miroslav Holešinský z Břeclavi už zasahoval u tří dopravních nehod. Štve ho, že spousta řidičů jen bez zájmu projela kolem, aniž by zastavili a také pomohli zraněnému. Takových nehod se na Břeclavsku stává celá řada. Naposledy u Hrušek. Řidič se zachoval jako zbabělec. Srazil staršího cyklistu. Protože mu neposkytl potřebnou pomoc a ujel, nešťastník zemřel.

„Poprvé jsem pomohl mladé holce na mopedu, co jí ujelo přední kolo na prachu a spadla mi těsně před autem. No v první moment jsem nevěděl co dělat, ale po pár vteřinách jsem se vzpamatoval, vyběhl z auta a hned se jí ptal, co jí je,“ vylíčil Holešinský, jak se napoprvé zachoval.

Dívka utrpěla šok, a tak ji uklidňoval, dokud se zraněné neujali kolemjdoucí policisté. „Pak jsem mohl s klidnou duší odejít. Co mě velmi potěšilo, že mi i v tom šoku poděkovala. Naštěstí měla jen odřeniny,“ dodal muž z Břeclavi.

Zachoval se, jak měl. Jenže spoustě řidičů je takový postup cizí, o čemž svědčí konkrétní případy z policejních statistik. Kromě mrtvého cyklisty u Hrušek kriminalisté pátrali třeba po řidiči, který srazil na cestě z Břeclavi do Lanžhota mladého chodce. Také nezastavil, aby zraněnému poskytl první pomoc.

Až pětiletý trest

Policisté na případech intenzivně pracují a často jsou při jejich objasňování úspěšní. Díky svědkům a stopám na autech. A co řidičům, který raději z místa činu rychle ujedou, hrozí? „Za neposkytnutí pomoci může být řidič potrestaný odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti,“ sdělila břeclavská policejní mluvčí Hana Kejlová.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu břeclavské policie Jiřího Macha by se vůbec nemělo stávat, aby někdo od nehody ujel a neposkytl zraněnému pomoc. „Samozřejmě okolnosti nehod jsou různé. Někteří řidiči či chodci jsou třeba pod vlivem alkoholu. Nebo mají zákaz řízení či jedou v odcizeném vozidle,“ uvedl několik příkladů.

Mach se domnívá, že legislativa je na takové případy příliš jemná a osobně by byl pro zpřísnění trestů těm, kteří mohou zraněnému pomoci, ale raději z místa nehody prchnou. „Rodině a těm, kteří ztratili své blízké, se pak těžko výše trestu vysvětluje,“ poukázal.

„Lidé podle mě nezastavují a nepomáhají, protože neví jak. Prostě se bojí a je pro ně jednodušší odjet. Takže paušalizovat a zaškatulkovat všechny, kteří nezastaví, mezi lidi, jenž jsou lhostejní ke svému okolí a nepomůžou, je příliš jednoduché. Možná kdybych já tenkrát u té první nehody taky podlehl tomu panickému strachu z nevědomosti, co a jak mám udělat, tak bych pravděpodobně kolem těch dvou dalších nehod taky jen pasivně projel,“ podotkl Holešinský.

Policejní mluvčí ovšem upozorňuje, že kdo není přímým účastníkem dopravní nehody, ale pouze svědek, nemusí se obávat trestu. „Trest za neposkytnutí pomoci se týká řidiče, který měl sám účast na dopravní nehodě. Policie je pak vděčná za jakékoliv informace od svědků, které vedou k dopátrání a vyřešení případu,“ uklidňuje Kejlová.