Dlouhá zima. To je podle oficiální zprávy břeclavské radnice hlavní důvod toho, proč má jarní úklid ve městě zpoždění. Blokové čištění ulic začalo teprve na konci dubna.

„Uklizené jsou již ulice Na Valtické 21 až 29. Ve středu byly programu ulice Na Valtické 31 až 39 a v pondělí následují ulice před domy Na Valtické 50 až 60," informovala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Blokové čištění bude ve městě pokračovat podle předem schváleného plánu až do července. „Vždy v předstihu budou jednotlivé ulice označené dopravním značením tak, aby měli řidiči dostatek času na přeparkování svých aut," vzkázala Windová.

Radostnější pohled má být už brzy také na městskou zeleň. „V současné chvíli máme v ulicích také třicet dlouhodobě nezaměstnaných, kteří čistí záhony, vyhrabávají listí, zametají. Chceme co nejrychleji dohnat ztrátu, kterou máme v úklidu města kvůli dlouhé zimě," uvedl Zdeněk Zugárek z břeclavského odboru rozvoje a správy.

Zaspali?

Podle názoru některých obyvatel ale město při úklidu po zimě letos zaspalo. „Přiznám se, že po návratu z Rakouska jsem byl vzhledem Břeclavi nemile překvapený. Hranice, kde končí rakouské území a začíná to břeclavské, byla jasně rozpoznatelná. Město je po zimní sezoně zaprášené a neupravené," srovnával lodník David Korda, který se donedávna plavil po Dunaji.

„Nemyslím si, že takto by měla fungovat místní samospráva. V Rakousku jsem viděl krásně vyšperkovaná místa, tady se s úklidem teprve začíná. Když to jde jinde, proč to nejde v Břeclavi?" ptal se nespokojený Korda.

Jeho slovům dává částečně za pravdu odlišná situace Hustopečích, kde s úklidem po zimě právě v pátek končí. „S blokovým čištěním jsme začali už v půli března. Udělali jsme sice jen pár ulic a pak nás na dva týdny zbrzdilo sněžení, ale přesto už končíme. V pátek jen dočistíme ještě nějaká parkoviště a máme hotovo," sdělil ředitel Technických služeb Hustopeče Ivan Chrastina.

Také první jarní práce na zelených plochách ve městě už mají Hustopečští za sebou. „Základní úklid po zimě máme hotový. Od úterý už jsme začali se sekáním trávy," potvrdil Chrastina.