„Uklízení, zametání a sbírání nepořádku v obci a okolí je moje první placená práce. Baví mě to, kdyby mě to nebavilo, tak nejdu ani ven. Třeba včera jsme zametali a bylo moc pěkně. Za peníze, které si vydělám, si koupím asi nějaké šaty na léto. Zimního oblečení mám dost," usmívá se pětačtyřicetiletá klientka Srdce v domě Eva Kačerová.

O Klentnici ale nepečuje sama. Společně s ní čtyři hodiny denně odpracuje i čtyřicetiletý Petr Bajza žijící ve stejném zařízení. „Ta práce je dobrá, líbí se mi. Dokonce jsem uklízel ze silnice mrtvou kočku a taky jsem jí udělal hrobeček. První, co jsem si koupil za výplatu, byly hodinky a občas zajdu na pivo. Teď bych chtěl ještě kazeťák a sportovní oblečení," jmenuje Bajza.

Klientka klentnického zařízení Srdce v domě Eva Kačerová čtyři hodiny denně zvelebuje Klentnici a okolí.Úplně zadarmo

K zaměstnání u obce se tito lidé dostali díky Lize vozíčkářů a projektu s názvem Směrem k práci. Obec to má zcela zadarmo, peníze za odvedenou práci totiž platí zaměstnancům Evropská unie a Česká republika. Bajza Klentnici zvelebuje už od prosince, jeho kolegyně se k němu přidala až v únoru. Oba mají uzavřenou dohodu o provedení práce.

Tak jako každý jiný den se i ve čtvrtek v osm hodin ráno nahlásili na obecním úřadě starostovi. Já jsem na ně narazila, jak uklízí odpadky podél silnice směrem na Mikulov až po Kočičí skálu.

„Kolem silnic musí mít dohled, ale jinak jsou velice schopní. Provádí úklid 
v Klentnici i přilehlém okolí. Je nutné tyto práce provést 
s ohledem na turisty. Už se tu totiž začínají objevovat 
a chceme, aby na ně byla obec připravená," tvrdí klentnický starosta Roman Koprivňanský.

Podle něj je těžké najít člověka, který by pracoval jen čtyři hodiny denně. „Proto jsem rád, že vznikl tento projekt a pokud to bude možné, tak těmto lidem dohody prodloužíme. Aspoň se o to budeme snažit," dodává starosta.

I CHKO Pálava

Dvojice sbírá nepořádek na turistických stezkách v katastru Klentnice, například na Sirotčím hrádku. Ale pracovala i na Tabulové hoře, kde se zapojili také zaměstnanci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava.

„Jedno dopoledne jsem je doprovázel po turistických trasách Tabulové hory. Udělali tam kus práce a nasbírali téměř čtyři pytle odpadků," prozrazuje výsledky práce František Foltýn z oddělení péče o přírodu a krajinu Správy CHKO Pálava.