Umění a grafickému tisku se věnuje už desítky let. Začínala v Praze v grafické speciálce Vladimíra Pukla a svou pečlivou prací a kvalitním tiskem si postupně získala důvěru předních výtvarníků. Dnes se jako jedna z posledních v republice a vůbec v celé Evropě věnuje litografii neboli kamenotisku.

Má i cenu města

Pro pořad Toulavá kamera se natáčelo v grafické dílně, která je umístěna v čtyři sta let starém domě Věry Nohelové. Obdiv tedy sklízela nejen unikátní technologie, ale i historické prostory.

Nohelová za svou práci a za podporu kulturního života obdržela i Cenu města Hustopeče. Zařadila se tak mezi významné osobnosti města.

Litografie je totiž technika velice složitá. Na pískem vyhlazený vápenec se ručně mastnou křídou přenese kresba obrazu, který se poté do kamene náročným procesem zaleptává. Až po několika dnech se může přejít k tisknutí obrazu z vápence na papír. Kamenné desky přitom mohou vážit až čtyřicet kilogramů.

Právě kvůli náročnosti kamenotisk pomalu mizí. Nahrazují ho modernější technologie. Hustopečská tiskařka je jednou z posledních, která se mu věnuje.

Toulavá kamera zavítala do Hustopečí. Přilákala ji sem přes dvě stě let stará grafická technika litografie. Štáb České televize natáčel u umělecké tiskařky Věry Nohelové.

V televizi se na sebe Nohelová podle svých slov určitě podívá. Kdy přesně to bude ale zatím není jasné. Hlavní slovo bude mít dramaturgyně Iveta Toušlová.