Poslední čtyři roky stál Rostislav Koštial v čele Mikulova. Po letošních komunálních volbách se jím má stát znovu. Vyplývá to z dohody, kterou jeho ODS uzavřela se zástupci politických uskupení Věci veřejné, TOP 09, KDU-ČSL, Ženy pro Mikulov a jedním sociálním demokratem. Právě dnes večer se má tato koalice stát realitou. Uskuteční se totiž ustavující zasedání zastupitelstva měs­ta.

Jaké jsou vaše priority pro nadcházející období, pokud se skutečně stanete starostou města?
Je to trend turistického ruchu jako jeden z pilířů dění v Mikulově, se kterým úzce souvisí několik témat. To je golf, lázeňství, vytvoření nových turisticky atraktivních míst, jako třeba Hnánický potok. Co se týče rekonstrukce významných památek, tak priorita číslo jedna je kostel svatého Václava a k tomu Křížová cesta.

V jaké míře bude město podporovat sportovní aktivity?
To je druhý pilíř, který k tomu samozřejmě patří. Navštěvují nás rodiny a ne každý je milovník turistických cílů. Patří k tomu sportovní vyžití a nachystání podmínek, aby se návštěvníkům v Mikulově líbilo víc než jeden den. To znamená, aby se zde ubytovali a měli chuť nějakou dobu v Mikulově pobýt. Nedílnou součástí života ve městě je zaměstnanost řemeslných profesí. Máme vyčerpán lidský potenciál v průmyslových zónách, ale jsou tady určité nedostatky z minula. Některé průmyslové zóny, které vznikly samovolně, je potřeba dovybavit infrastrukturou a je třeba firmám pomoci.

Budou na to všechno peníze?
Objevují se diskuze a polemiky o tom, když je taková bída, proč bychom měli znovu podporovat akce typu amfiteátr a tyto turistické cíle. Myslím si, že abychom v Mikulově mohli rozvíjet ubytování, hostinskou činnost, půjčovny kol, kadeřnictví, tak k tomu potřebujeme turistické cíle. Na to se nabalí dnes ještě ne úplně ukotvená sféra živnostníků, kteří dnes žijí na hranici rentability. Technicky vyspělou část máme zakotvenou v průmyslových zónách a pánbůh zaplať se nám daří, že podnikatelé z těchto zón ustáli krizi a nestěhují se pryč. Teď se potřebujeme postarat o živnostníky, aby měli pro koho služby vytvářet. Musíme je do Mikulova dovést.

Mikulov navíc čeká soud s Mercedes Dietrichštejnovou, která město zažalovala o majetky svého otce. Co říkáte na její nároky?
Je to svým způsobem zátěž navíc. Analyzoval jsem to s tajemníkem radnice. Je to žaloba státu, otázka průlomu Benešových dekretů. V tento okamžik nevím, co jsem schopen udělat. Samozřejmě by se nás to dotklo bolestně. Ale jak jsem již několikrát uvedl, nespatřuji v tom zásadní tragédii. Pokud paní Mercedes má nárok na své nemovitosti, tak ať je dostane. Ale samozřejmě mě bude trápit vleklý proces, když to nebude tak ani tak a zablokují se některá potenciálně rozvojová území, což se děje. Myslím si, že tyto pozemky by neměly být dotčeny těmihle spory.

Jak složitá byla pro vás po volbách koaliční vyjednávání? Mluví se o tom, že ze sociálních demokratů se k dohodě připojil pouze současný místostarosta Eduard Kulhavý.
Neorientuji se ve stanoviscích sociální demokracie obecně. Formalizovaná jednání, kde by seděl starosta za ODS a členové ČSSD, nebyla. Máme podepsanou dohodu o složení radnice, ve které se počítá za sociální demokracii s jedním členem – panem Kulhavým na postu místostarosty. Při jednáních jsme museli i my umravnit své ambice. ODS si řekla pouze o starostu a jednoho člena v radě. Matematika je tady neúprosná. Pro to, aby se složila radnice, je potřeba minimálně třinácti hlasů. Naši kolegové, kteří mají ambice převyšující povinnosti, se pořád nemohou dopočítat. Pořád jim chybí jeden hlas. Mou povinností je složit dělnou radnici bez hádek, bez konfliktů, pokud možno co nejširšího spektra. Pokud tady někteří frustrovaní, neuspokojení bývalí členové rady a možná nejužšího vedení vytvářejí prostor pro různé spekulace, ať jej vytvářejí. Já si myslím, že tak, jak jsem ukázal v minulých čtyřech letech, že umím řídit radnici bez šarvátek a svárů, se to podaří i tentokrát. A snažím se vyvarovat pojmům jako koalice a opozice v městečku, kde je sedm a půl tisíce lidí a pětadvacet zastupitelů.

Ne vždy ale určitě najdete společnou řeč i se svými koaličními partnery. Kde podle vás budou největší třecí plochy?
Nevidím věcná témata, kvůli kterým bychom se měli poškorpit. Mám nicméně obavy ze starých hříchů, které se v Mikulově notoricky vytahují. Stará podezření, které prošetřovala kriminálka a podobně. Na tom by mohla občas nějaká jednání zaskřípat. Jsou to spíše personální záležitosti. Ale když jsme ustáli minulou radnici, tak dnes by měli všichni s určitou pokorou vzít stav věcí takový, jaký je, neohlížet se pořád dozadu a podívat se, co je před námi. Jedno téma, které nás ale asi bude bolet, by mohlo být školství. Peněz je samozřejmě čím dál méně. Ale záležet bude samozřejmě na většinové vůli zastupitelů. Ať se mi to bude líbit nebo ne.

Co na vaše rozhodnutí dál sedět ve starostovském křesle říká rodina?
My takové věci až tolik neřešíme. Mám už velké kluky, ti už jsou rádi, když mě nevidí. Když mě vidí, tak chci po nich nějakou práci. A manželka je za těch necelých třicet let, co spolu žijeme, na to zvyklá, protože jsem profesí zemědělec. Byl jsem zvyklý pracovat dvanáct hodin denně, k tomu všechny víkendy. A když jsem ještě zamlada nebyl v práci, tak jsem hrál v dechové kapele Mikulovance. Takže když jsem měl náhodou volný víkend, tak jsem troubil na hodech. Už to máme zažité, je to u nás stereotyp. Spíš by možná vadilo, kdybych najednou seděl doma a nic nedělal. U nás je standardním zvykem, že jsem schopný své profesi věnovat tak patnáct hodin denně.

S čím budete za čtyři roky jako starosta spokojený?
Před čtyřmi lety jsem vstupoval do komunální politiky na jedno volební období. Měl jsem trochu jiné plány, že se po čtyřech letech budu opět věnovat zemědělské profesi. I na politické úrovni. V Mikulově není tajemstvím, že jsem měl nabídku dělat náměstka ministra zemědělství. Chtěl jsem se věnovat této profesi i nadále a být vinohradník a zemědělec. Teď je to jinak. Práce starosty vyžaduje velké úsilí a já to nechci rozhodně drobit na nějaké části. Byl bych rád, kdybych opouštěl tuto radnici ve chvíli, kdy bude jasně známo, že se bude budovat golf v těchto místech, s konkrétní pomocí, bude známo, jakou formou se vybuduje v Mikulově lázeňství. Mou ambicí je nastartovat procesy tak, aby v tom mí nástupci mohli elegantně bezproblémově pokračovat. (šev)

Rostislav Koštial
- narodil se v roce 1960 ve Valticích, nyní žije v Mikulově
- je ženatý, má dvě děti
- po absolvování střední zemědělské technické školy v Mikulově pracoval na státním statku, poté pracoval jako soukromník v zemědělství
- členem ODS je od devadesátých let, je členem místního výboru ODS v Mikulově
- k jeho zálibám patří fotografování, jízda na kole, práce na zahradě a kolem rodinného domu a také politika