Jiřině Kostrhounové bylo šest let, když obsluhovala na faře ve Starovičkách na primici Václava Drboly. Jak říká, novopečený kněz byl velmi skromný člověk. O třináct let později ho komunisté popravili.

„Pocházel z chudobné rodiny. Byl to opravdu svatý člověk,“ podotkla důchodkyně. Vzpomíná si, že se vysvěcení na kněze odehrálo těsně před druhou světovou válkou. „Na primici přišlo hodně kněžích. Odehrávala se na faře. Pohoštění bylo asi na obecní útraty. Jeho rodiče byli velmi chudí,“ poznamenala jednaosmdesáti­letá žena.

Proces, který má v budoucnu vyvrcholit prohlášením kněze za svatého, zahájila svým souhlasem v říjnu loňského roku Česká biskupská konference. Protože nic nenamítala ani Kongregace pro blahořečení a svatořečení v Římě, odstartoval další postup.

„Brněnský biskup Vojtěch Cikrle nyní vyzývá věřící své diecéze, aby sdělili do konce srpna letošního roku veškeré užitečné informace týkající se Václava Drboly. Zároveň je nutné, aby podal zprávu každý, kdo ví o jakékoliv překážce pro kanonizační kauzu,“ uvedl Jan Růžička z Biskupství brněnského.

Z agenta podvodník

Drbola sloužil po vysvěcení v roce 1938 jako kaplan ve Slavkově u Brna, v Řičicích a v Bučovicích. Roku 1950 se stal administrátorem farnosti Babice u Lesonic, kde ho kontaktoval Ladislav Malý. Ten se vydával za západního agenta.

Malý si získal Drbolovu důvěru lží. Poprosil ho o pomoc pražskému arcibiskupovi Josefu Beranovi. Drbolovo setkání s Malým pak vedlo k zatčení kněze.

„Václav Drbola se stal obětí komunistického režimu, kterému posloužil ke kriminalizaci katolických duchovních v souvislosti s případem Babice,“ sdělil Růžička. Drbola byl odsouzený ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Poprava se konala třetího srpna 1951.

U kostela v rodných Starovičkách má kněz pamětní desku. Tamní radnice však zatím nemá oficiální zprávu o tom, že se připravuje Drbolovo blahořečení a svatořečení. „Nicméně vím, že se něco takového připravuje,“ řekl starosta Staroviček Vladimír Drbola, který je vzdáleným příbuzným umučeného kněze.

Plánované prohlášení rodáka za svatého je pro malou obec ohromná událost. „To se samozřejmě podaří jen málokomu. Pokud skutečně dojde k blahořečení a svatořečení, pro Starovičky to bude velké plus, svým způsobem i reklama,“ uvědomuje si starosta.

Obyvatelům Staroviček je podle něj potřeba osobu kněze a celý proces více přiblížit. Informace se podle něj objeví i na internetových stránkách obce.

Podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové začalo takzvané beatifikační řízení, jehož první fází je blahořečení. Pak následuje svatořečení. Jedná se však o poměrně zdlouhavý proces. „Může trvat roky, ale i desetiletí,“ nechala se slyšet Jandlová. Brněnská diecéze má podle jejích slov řadu svatořečených. Většinou se ale jedná o svaté z minulých století.